מבזקים

מבצע ברברוסה

תוכן עניינים

לפני 82 שנים ולאחר תכנון ארוך, החלה גרמניה במתקפת פתע מול רוסיה, מבצע שנשא את השם ברברוסה. ההכנות למבצע התקיימו בחשאיות רבה והפתיעו את הרוסים, למרות שהם הוזהרו על ידי גופים ומנהיגים שונים. הצבא הרוסי לא היה מאורגן, ובשלב של התעצמות התנהל עם כ- 300 דיוויזיות וכמה אלפי טנקים ומטוסים

אלי ששון | כ״ט בסיוון ה׳תשפ״ג | יום ראשון 18 ביוני 2023 | מערכת ישראל ניוז

המתקפה החלה ביוני 1941 בשיטת הבליץ קריג, מתקפה אווירית כבדה על כוחות רוסיה ושדות התעופה, שבהם הושמדו למעלה מ- 1.000 מטוסים על הקרקע, ועוד כמה מאות נוספים בקרבות אוויר.

מיד עם תחילת המתקפה פרצו הכוחות הגרמנים עם כ- 193 אוגדות, במספר צירים וריסקו את הצבא האדום. תוך מספר שבועות התקדמו עמוק לשטח הרוסי וכעבור מספר חדשים הגיעו למרחק של טווח תותחים ממוסקבה. מה שאילץ את ההנהגה הרוסית להימלט מזרחה.

בחזית השנייה צרו הגרמנים על לנינגרד וכתרו אותה. בנוסף הם כיתרו מספר ארמיות רוסיות ולקחו בשבי כ- 550 אלף רוסים.

כעבור מספר חדשים נבלמה ההתקדמות הגרמנית, עקב הנחישות הרוסית וההוראה של סטאלין שאין לסגת יותר ויש להילחם עד הסוף, כשהוא מקריב מאות אלפי חיילים מצבאו. סיבה נוספת לבלימה הגרמנית היתה מזג האוויר הקשה והמושלג בחורף של אותה שנה, שעשה שמות בגרמנים, התארכות קווי האספקה.

אט אט הצליחו הרוסים לבלום את הגרמנים, כשמפקדי הצבא מבקשים מהיטלר לרכז את כול הכח לכיבוש מוסקבה. היטלר סירב לבקשה והדיח ארבעה מבכירי צבאו. בהמשך, נשחק כוחם של הגרמנים והם נהדפו חזרה לגבולם במתקפת נגד רוסית ואף מעבר לזה.

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: