מבזקים

היום לפני 49 שנים: הסתיימה מלחמת ההתשה בתעלת סואץ בן מצרים לישראל

תוכן עניינים

מלחמת ההתשה בתעלת סואץ בן מצרים לישראל גבתה מאות קורבנות מישראל ואלפי קורבנות מהמצרים. הפסקת האש הושגה לאחר 17 חודשי עימות בן הצדדים והיא נמשכה כ- 3 שנים עד מלחמת יום הכיפורים

אלי ששון | ו' באב תשע"ט | יום רביעי 7 באוגוסט 2019 | מערכת ישראל ניוז

מלחמת ההתשה נערכה בשנים 1969-1970ובחודש אוגוסט 1970 הסתיימה מלחמת ההתשה בסיני שנמשכה 17 חדשים. במהלכה נהרגו כ- 370 חיילים ישראלים ועוד כ- 1000 פצועים, כאשר עוד כמה מאות ישראלים נהרגו בחיזותות אחרות.

המצרים איבדו במקביל כמה אלפי חיילים ומספר גדול של מטוסים 109 בכל החזיתות, לעומת 14 מטוסים ישראלים,

ביומה הראשון של מלחמת ההתשה צהל חיסל בירי רקטת "זאב" את הרמטכל המצרי ששהה במוצב על גדות התעלה. הרמטכ"ל המצרי הגיע לפקח על הקרבות שהתאפיינו בעיקר בירי ארטילרי דו צדדי ופשיטות עומק של 2 הצבאות, כשצהל בעיקר פוגע בעומק השטח המצרי.

בסדרה של פעולות מאוד אכותיות שגרמו למצרים לאבד את הבטחון העצמי שלהן. בסיכומו של דבר לאחר ששני הצדדים, בעיקר המצרים ספגו מהלומות, הסכימה ישראל, שנהנתה עד אז משליטה אווירית מוחלטת בתעלה להפסקת אש עם המצרים. הסכם זה גרם גרם לפרישתו של מנחם בגין ומפלגתו ממשלת המערך, לאחר שהוא התנגד להסכם הפסקת אש.

לא חלפו 5 ימים מכניסת הפסקת האש לתוקף, החלו המצרים לקדם את עשרות סוללות טילי הנ"מ המתוחכמות (באותם ימים) קרוב יותר לאיזור התעלה. מה שגרם בסופו של דבר לאיבוד השליטה האווירית של צה"ל ברחש ועל כך שילמנו מאוד ביוקר. 3 שנים מאוחר יותר, כשהטילים הללו עשו שמות במטוסי חיל האוויר והפילו עשרות מטוסים.

עד כאן סקירה על מלחמת ההתשה בסיני 1969-1970

מתוך ארכיון צה"ל
מתוך ארכיון צה"ל
מתוך ארכיון צה"ל
מתוך ארכיון צה"ל
מתוך ארכיון צה"ל
מתוך ארכיון צה"ל
מתוך ארכיון צה"ל
מתוך ארכיון צה"ל
לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: