מבזקים

היום לפני 50 שנה הוצת מסגד אל אקצא

תוכן עניינים

היום, בתאריך 21 באוגוסט בשנת 1969 בסביבות השעה 07:00 בבוקר, הוצת מסגד אל אקצא בידי צעיר אוסטרלי, באמצעות צעיף ספוג בנזין שהניח מתחת למדרגות בימת הדרשן

אלי ששון | כ' באב תשע"ט | יום רביעי 21 באוגוסט 2019 | מערכת ישראל ניוז

צעיר נוצרי מאוסטרליה, מייקל דניס רוהאן הגיע למסגד אל אקצה לפני פתיחת המתחם למבקרים, בהסכמת שומר הוואקף איברהים חילוואני, עמו תיאם מראש את הביקור המוקדם. הצעיר נכנס להיכל התפילה והניח על מדרגות בימת הדרשן צעיף טבול בחומר דליק, ומתחת למדרגות מיכלי בנזין ונפט כשקצהו השני של הצעיף מונח עליהם. הוא הצית את הצעיף ויצא במהירות מהמתחם. האש התפשטה במהירות עקב חומר דליק למניעת ריקבון שנמרח על תקרת העץ של המסגד מספר חודשים קודם לכן במסגרת עבודות תחזוקה

16 רכבי כיבוי אש הגיעו למתחם ממערב ירושליםרמאללה ושכם כאשר המון ערבים תקפו את הכבאים הישראלים והכו אותם, כאשר אנשי הוואקף וחברי המועצה הערבית העליונה שהיו במקום, סירבו למנוע את תקיפתם. האש כובתה רק אחר הצהרים.

בשריפה נפגעו חלק ניכר מהריהוט במסגד ובימת בדרשן נשרפה כליל. ההצתה עוררה סערה בעולם המוסלמי ומדינות רבות קראו לג'יהאד נגד ישראל. הטלוויזיה הפלסטינית המשיכה לטעון, בשנים 2000 ו-2010, שההצתה נעשתה ביוזמת ממשלת ישראל.

מייקל רוהאן שהצליח לברוח מהמקום בעוד מועד, נעצר למחרת בקיבוץ משמר השרון אחרי ששהה כל הלילה בבית מלון במזרח ירושלים. הוא הועמד למשפט על פגיעה במקום קדוש וטען לאי שפיות. ב-30 בדצמבר 1969 הוקראה הכרעת דינו בבית המשפט. בסיכום הכרעת הדין קבע בית המשפט כי רוהאן נבדק ונמצא חולה סכיזופרניה ואינו בר-עונשין לגבי המעשים הנידונים שביצע כאמור. לאחר שבית המשפט קבע כי רוהאן היה עדיין חולה נפש בעת מתן הכרעת הדין, הוא ציווה על אשפוזו בבית חולים פסיכיאטרי. מאוחר יותר גורש מישראל לארצו שם המשיך באשפוז פסיכיאטרי עד מותו.

המסגד שוקם באיטיות רבה, לאורך כ-40 שנה ונעשה מאמץ כביר לשחזר במדויק את הריהוט שאבד בשריפה.

שריפת אל אקצא
שריפת אל אקצא
לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: