מבזקים

סקירה מהעבר: מהפך בבחירות לכנסת התשיעית

תוכן עניינים

היום לפני 43 שנים התקיימו הבחירות לכנסת התשיעית ובהן התחולל המהפך כשהליכוד בראשות מנחם בגין שכשל ב- 8 מערכות בחירות, ניצח את המערך ששלט בישראל מאז קום המדינה

אלי ששון | כ"ג באייר תש"פ | יום ראשון 17 במאי 2020 | מערכת ישראל ניוז

בתאריך 16 במאי 1977 נפל דבר. מערכת הבחירות לכנסת התשיעית נחשבת בעיני ישראלים רבים לאחת ממערכות הבחירות החשובות והמשפיעות בתולדות מדינת ישראל ותוצאותיה ניכרו לשנים, הרבה מעבר לשנות כהונת הכנסת התשיעית.

בראש מפלגת המערך התייצב לראשונה שמעון פרס, שזה לתואר המפסידן הנצחי כשבכל מערכה שבה הוא התמודד הוא נוצח. פרס יכל לנצח רק אם היה מתמודד מול עצמו וגם זה בספק. הליכוד זכה ב- 43 מנדטים שזו עליה של 4 מנדטים לעומת הבחירות הקודמות ואילו המערך צנח מ- 51 מנדטים, ל- 32 מנדטים.

מנחם בגין הקים לראשונה ממשלה שכללה בשלב ראשון את מפלגת הליכוד עם 43 ואת המפדל (הגלגול הקודם של הבית היהודי) 12 מושבים. אגודת ישראל 4, שלומציון של אריאל שרון, שהצטרפותו לליכוד נמנעה כתוצאה מהתנגדות הליברלים בליכוד, 2. פלטו שרון 1. סך הכל 62 מושבים.

בהמשך הצטרפה תנועת ד"ש מפלגת מרכז/שמאל עם 15 מושבים, כשיגאל ידין מצטרף כסגן ראש ממשלה. בגין צירף לממשלתו את משה דיין, מבכירי המערך כשר החוץ למרות הביקורת הקשה שהייתה נגדו כתוצאה מתוצאות מלחמת יום הכיפורים, בה כיהן כשר הביטחון. דוד לוי מבכירי הליכוד ונציג ישראל השניה, לא הצטרף בשלב הראשון לדעתו, בעקבות תפקיד לא ראוי שקיבל.

הסיבות למהפך קרו כתוצאה מהתעוררות מרשימה של יוצאי עדות המזרח שהצביעו בעוצמה לליכוד, כמחאה על הקיפוח שחוו בשנים הראשונות ממפלגת מפא"י. גם השחיקה בכוחו של המערך בעקבות מלחמת יום הכיפורים, שהותירה טראומה בעם. באותם ימים אחוז החסימה עמד על אחוז אחד ולכנסת נכנסו 13 רשימות.

 

ליכוד

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: