מבזקים
דף הבית / חדשות / אפקט הקורונה: קרוב למחצית מהאזרחים הערביים בישראל דיווחו על הידרדרות במצבם הנפשי

אפקט הקורונה: קרוב למחצית מהאזרחים הערביים בישראל דיווחו על הידרדרות במצבם הנפשי

בקרב החברה הערבית בישראל המצב מדאיג ביותר. לפי נתוני הסקר כ- 45% אחוז מהערבים חשים לחץ וחרדה ומעריכים את מצבם הנפשי כשלילי

מנשה בן אלישע | כ"ד באייר תש"פ | יום שני 18 במאי 2020 | מערכת ישראל ניוז

על פי נתוני סקר הלמ"ס שפורסם השבוע ובדק את החוסן האזרחי בתקופת הקורונה, שליש מהציבור מדווח על עלייה בתחושת לחץ וחרדה. בקרב החברה הערבית בישראל המצב מדאיג יותר. לפי נתוני הסקר כ % 45 מהערבים חשים לחץ וחרדה ומעריכים את מצבם הנפשי כשלילי.

הפסיכולוג איברהים אבו ג'אפר, מנכ"ל ארגון תמר: "מדובר בנתונים מדאיגים משחשבנו, אני קורא לממשלת ישראל לפעול ולתגבר מענים טיפוליים ציבוריים גם בשפה הערבית".

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ערכה לאחרונה מחקר שבדק את החוסן האזרחי בישראל בעקבות משבר הקורונה. הנתונים שעלו במחקר מציגים תמונת מצב מדאיגה בקרב החברה הערבית בישראל. %36.4 בקרב האזרחים הערבים דיווחו כי הם מעריכים את מצבם הנפשי באופן שלילי כמו כן 45.2% חשים לחץ וחרדה לעומת 34.4% מכלל האוכלוסייה. לא רק שמצבם הנפשי של האזרחים הערבים והבדואים נוכח המשבר רע יותר, גם במערכת בריאות הנפש הקורסת אין מספיק פסיכולוגים דוברי ערבית להתמודד עם המצב.

בעקבות הנתונים המדאיגים ומאז תחילת משבר הקורונה, ארגון תמר הפועל להנגשת מענים טיפוליים ורגשיים בחברה הבדואית, הקים קו חירום יחד עם ער"ן והקואליציה לטראומה. את הקו מאיישים פסיכולוגים ואנשי טיפול דוברי ערבית והוא משרת את דוברי הערבית מכל רחבי הארץ. בנוסף, בימים אלה הפיץ הארגון חוברת מאוירת וצבעונית לילדים במטרה לסייע לעשרות אלפי ילדים בדואים ולפתח בהם חוסן רגשי במציאות המשתנה. החוברת תופץ ב 100,000 עותקים בכל היישובים הבדואים בנגב.

הפסיכולוג איברהים אבו ג'אפר מארגון תמר, התייחס לנתונים ואמר כי "מדובר בנתונים מדאיגים הנעוצים בעובדה הבסיסית שהחברה הערבית הינה חברה קולקטיבית ולה ערך רב לקבוצה במיוחד במצבי חירום ודחק. משבר הקורונה דרש מהם  לריחוק חברתי, דבר שפגע בהם קשות והשפיע על המצב הנפשי הכללי. כמו כן מדובר באוכלוסיית מיעוט ולכן היא יותר פגיעה כמו רוב אוכלוסיות המיעוט. לפי מחקרים בכל העולם, אוכלוסיות מיעוט מהוות קבוצת סיכון בהתמודדויות עם אירועי חירום מעצם היותם מיעוט. בנוסף, מדובר באוכלוסייה שרובה ממעגל סוציו אקונומי נמוך ביחס לחברה היהודית. כתוצאה מכך הפגיעה הכלכלית עמוקה יותר ובאופן ישיר מתעוררת חרדה כלכלית ותעסוקתית".

עוד הוסיף אבו ג'עפר כי "על משרדי הממשלה לפעול  בהקדם להנגשת מענים טיפוליים המותאמים לחברה הערבית בישראל.  ממש עם פרוץ המשבר, הקמנו בארגון תמר יחד עם הקואליציה לטראומה וער"ן קו חירום בשפה הערבית המאויש על ידי פסיכולוגיים דוברי ערבית. מייד עם פתיחת הקווים הבנו עד כמה יש ביקוש ועד כמה החברה הערבית זקוקה למענים רגשיים וטיפוליים. צורך זה מתעצם לקראת החזרה לשגרה החדשה תחת השפעות נגיף הקורונה בכל תחומי החיים ובמיוחד בתחום הנפשי".

יותר לחץ נפשי בחברה הערבית
יותר לחץ נפשי בחברה הערבית

בדוק גם

באדיבות כללית רפואה משלימה

לילה. מיטה נוחה, עיניים כבדות ותשישות: אז איך זה שאתם לא נרדמים?

הפרעת שינה נפוצה בעידן המודרני ובעיקר בעידן הטכנולוגי. מכשירי חשמל בסביבת המיטה, טלפונים ניידים ליד …