מבזקים
דף הבית / המגזין / המגזין: יש לך אלפי מעריצים

המגזין: יש לך אלפי מעריצים

בגיל 13 הוא הפתיע את הוריו במסיבת בר המצווה שלו, כשאחז במיקרופון ושר "עוד נדע ימים טובים מאלה". בגיל 16 החל להופיע על במות באילת עיר הולדתו ובגיל 17 הקליט את האלבום הראשון שלו. בגיל 18 התגייס לצבא היישר ללהקה צבאית בבסיס עובדה. שנה אחר כך הגיעה הדממה הגדולה כשעשה חישוב מסלול חדש לחייו. הכירו את היוצר והסטנדאפיסט שמואל קרייתי, שאת השירים שהוא יוצר ומזמר, הוא מקדיש לבורא עולם

מאיר אוליאל | י' בסיוון תש"פ | יום רביעי 1 ביולי 2020 | מערכת ישראל ניוז

רבים ממעריציו של היוצר והמלחין שמואל קרייתי, אשר שר ומופיע במופעי סטנד-אפ על בימות בכל הארץ, אינם יודעים את המהפך שחל בחייו. שמואל קרייתי שבקרוב ימלאו לו 30 שנה, נולד בעיר הדרומית אילת. את מסלול חייו הוא עבר כמו כל חבורת הילדים, בית ספר, ים, הרים אדומים, מוסיקה וגיטרה נצחית תלויה על כתפיו. לכאורה מסלול של גן עדן עלי אדמות אך בכל זאת, משהו היה חסר שם כל הזמן.

הוריו, אחיו וחבריו הכירו וצחקו מהבדיחות ששלף מהשרוול, אך לא חשבו לרגע שאותם יצירות מפתיעות ומצחיקות יובילו אותו אל הבמות. אבל ככה זה תמיד מתחיל והרעיונות רק מתגברים. הכל החל בגיל 13. שמואל הפתיע את הוריו במסיבת בר המצווה שלו, כשאחז במיקרופון ושר את השיר "עוד נדע ימים טובים מאלה". "לא חשבתי שהבן שלי מסוגל גם לשיר" אמר אביו ברק, "הוא הפתיע אותנו בגדול. תמיד ידענו שהוא המצחיק הלאומי בבית וכשהוזמנו למסיבות כיתתיות, לא הופתענו לראות את שמואל כשחקן ראשי בהצגות, למרות שהוא לא סיפר לנו דבר על כך. בגיל 17 הקליט שמואל את האלבום הראשון שלו ואז הבנו שהשמים הם לא הגבול. תלינו תקוות שזה יתפתח הלאה". אך משהו קרה בהמשך שהדהים את כל הסובבים אותו.

כשהגיע שמואל קרייתי לגיל 18 הוא התגייס לצבא ומיד אחרי הטירונות נחת היישר בלהקה צבאית בבסיס עובדה. "הייתי אימא גאה" מספרת רות אמו, "שמואל שינק את המוסיקה בילדותו, המשיך לשמחתי את שושלת המוסיקאים במשפחה". שנה אחר כך הגיעה דממה גדולה שהפתיעה את כולם. שמואל עשה חישוב מסלול חיים מחדש. "הוא לא הכין אותנו לבאות ולא סיפר לנו מה עובר בראשו. יום אחד הוא שם כיפה על הראש, גידל זקן והודיע לנו שהוא חוזר בתשובה". מספרת רות, "קיבלנו את החלטתו באהבה רבה. היינו שם תמיד בשבילו בתמיכה ועזרה בכל הנדרש, אבל דבר אחד מאוד כאב, שמואל הפסיק ליצור ולנגן".

"לא הפסקתי ולא חשבתי להפסיק לרגע. לקחתי אתנחתא ללמוד את בורא עולם ועכשיו אני יוצר בשבילו" מספר שמואל קרייתי, "נסעתי לירושלים ללמוד בישיבת מכון מאיר והמוסיקה שהיתה שם תמיד ברקע, חיכתה לי בסבלנות רבה". את הופעותיו בפני הקהל חילוני, המיר שמואל קרייתי בהופעות במסיבות חגיגיות בישיבה, ואף הוזמן להופיע באירועים חברתיים במקומות שונים בארץ.

זה די נדיר שבחור צעיר עושה מהפך של 180 מעלות בחייו ונכנס בגיל צעיר לעולם לא מוכר כמו שעשית
שמואל קרייתי: "אם כך, כנראה עוד לא פגשת את אחי הצעיר שחזר בתשובה לפני ובעצם הכל התחיל ממנו. ראיתי את שלוות נפשו וידעתי שזה מה שאני רוצה. רוצה להתחבר לאמת, רוצה להתחבר לבורא עולם, רוצה את העולם האמיתי ואת תורת האמת".

באת מהעולם החילוני, מהופעות על בימות באילת ואלבום הבכורה שלך "יש לך אלפי מעריצים" שהתנגן ברדיו המקומי והארצי. איך ממירים הופעות שמיועדות לקהל חילוני, בקהל מסוג שונה לגמרי?
שמואל קרייתי: "התחברתי לזה ממש בקלות. כשאתה חי בעולם האמת, אתה חי ונושם את התורה ונדבק בשם. התחלתי ליצור מוסיקה חרדית וחיברתי מופע סטנד-אפ שמתאים לעולם הזה. חשבתי שאולי המופע לא יתאים לציבור החילוני שרגיל לחיים שונים ואחרים והסתבר שטעיתי. העולם החילוני די סקרן לדעת ולהכיר את הלך הדברים בעולם הדתי וזה התחבר מצויין".

שמעתי שהשירים שלך התנגנו ברדיו ירושלים ושהוזמנת לתוכנית ברדיו אך סירבת. זה חלום של כל אומן והנה אתה מסרב
שמואל קרייתי: "זה קרה מהר מידי ומוקדם מידיי בשבילי. חבר שלח את הדיסק שלי לתחנת רדיו ירושלים ללא ידיעתי ומאוד הופתעתי כשזומנתי לתחנה. צריך לקחת בחשבון שלמדתי אז בישיבה ושהייתי בתחילת דרכי בעולם הדתי. עוד לא הייתי מוכן לכל הטוב הזה ששלח לי בורא עולם והייתי צריך להבשיל עוד קצת".

אם יזמינו אותך היום לתוכניות כאלו, האם תסכים?
שמואל קרייתי: "בוודאי. מלבד תוכניות ברדיו אני מוזמן גם להופעות בכל מיני מקומות ואין כל בעיה".

ממה מורכבת הופעה שלך?
שמואל קרייתי: "אני מתאים את עצמי לאירוע עצמו. ישנם כאלה שמזמינים אותי לשמח חתן וכלה ביום חופתם, או לשמח חתן בר מצווה וישנם הופעות לקהל גדול יותר. יש הופעות שמתחברים אלי עוד נגנים. בדרך כלל המופע מתחיל בסטנד-אפ, ומסתיים בשירה בליווי אורגן, גיטרה ומוסיקת ברקע".

מלבד כתיבת שירים והלחנתם, ראיתי שאתה גם יוצר סרטונים מונפשים מפלסטלינה
שמואל קרייתי: "אכן כן. אני מחבר קטעים מצחיקים ויוצר להם סרטונים מונפשים מפלסטלינה. בימים אלו אני מקדיש לזה זמן רב יותר, כדי לשכלל את הטכניקה".

איזה זמר במוזיקה החרדית היה מקור השפעה עבורך?
שמואל קרייתי: "יש הרבה זמרים ואומנים שהושפעתי מהם. בתחילת דרכי נפגשתי עם אחד הזמרים והיוצרים הגדולים במדינה שאת שמו איני יכול למסור, וגיליתי אדם נפלא, יוצר ואמן משכמו ומעלה שהדריך אותי באופן מצויין".

אתה עובד על שירים ומופעים חדשים בהתאם לקהל היעד שלך?
שמואל קרייתי: "כן. המופעים שלי מתוכננים בהתאם לקהל היעד שאני מופיע לפניו".

בימים אלו מסיים שמואל קרייתי את כתיבת המופע החדש שלו. בתוכניות העתידיות, הקלטה של אלבום נוסף שמיועד לעולם הדתי.

להזמנת מופעים: 0503926913 / 0533371294

שמואל קרייתי. צילום מאלבום משפחתי
שמואל קרייתי. צילום מאלבום משפחתי

בדוק גם

קורונה

משרד הבריאות ושקר המספרים הגדול

בתחקיר שערך כתבנו רן לוי נמצא כי ככל הנראה נתוני הקורונה שנמסרים ממשרד הבריאות לציבור …