מבזקים
דף הבית / חדשות / סקר מכון אדלר מצא: השתרשות האלימות כנורמה לגיטימית

סקר מכון אדלר מצא: השתרשות האלימות כנורמה לגיטימית

סקר מכון אדלר על מגמת האלימות בחברה ובמשפחה בישראל: 38% מחנכים את ילדיהם להחזיר באלימות על הפעלת אלימות נגדם. 48% חשים כי אלימות מילולית מקדמת השגת מטרות בישראל. ממצאי סקר מצביעים על השתרשות האלימות כנורמה לגיטימית

אהרון שרוי | ח' בטבת תשפ"א | יום רביעי 23 בדצמבר 3030 | מערכת ישראל ניוז

מכון אדלר מציג את ממצאי הסקר שערך בשיתוף עם חברת IPANEL לקראת כנס "מסתכלים לאלימות בעיניים": אלימות מילולית – 55% מהאוכלוסייה נתקלו באלימות מילולית בשבועיים האחרונים, אבל רק 21% טוענים שהשתמשו באלימות מילולית בתקופה הזו.

בוא נחדד את הנתון הראשון: אחד מכל 7 אנשים טוען שהוא השתמש באלימות מילולית בשבוע האחרון. נשים וגברים מודים על עצמם שהשתמשו באלימות מילולית בהיקף דומה. צעירים (עד גיל 25) נוטים להשתמש באלימות פי 3 ממבוגרים.

38% מהמשיבים בוחרים להתעלם כשהם נחשפים למקרה של אלימות מילולית ו-27.5% טוענים כי יתערבו במקרה כזה. גברים נוטים להתעלם יותר מנשים, ואילו נשים היו פונות לגורם חיצוני (כגון המשטרה) בסבירות גבוהה יותר.
52% חושבים שהמנהיגות הפוליטית מייצרת דוגמא שלילית בכל הקשור לאלימות מילולית.
52% לא מסכימים עם הטענה שנרשת אלימות מילולית כדי להשיג דברים בישראל.

אלימות פיזית- 42% נתקלו במקרה של אלימות פיזית בחודש האחרון (22% בשבועיים האחרונים). 42% לא נתקלו כלל באלימות פיזית בחודשים האחרונים.
89% טוענים כי שימוש באלימות פיזית עשוי לגרום להפסקת החברות (2 מכל 3 השיבו כי זה ישפיע "במידה רבה", בעיקר בקרב נשים).

חינוך- 91% טוענים כי שימוש באלימות אצל הורים גורם לילדים לנהוג באלימות (68% השיבו כי זה משפיע "במידה רבה")
38% מסכימים כי נכון לחנך ילדים 'להחזיר' לאלימות באלימות (9% במידה רבה, 29% במידה בינונית), אבל הרוב מתנגדים לטענה זו.
66% טוענים כי הדרך היעילה ביותר לצמצום אלימות פיזית ומילולית בין הורים וילדים היא באמצעות טיפול. 41% מעדיפים מדריך משפחתי ו-25% מעדיפים פסיכולוג. השאר מאמינים כי ניתן לפתור בתוך המשפחה.

מסקנות הסקר:
1. האלימות הפכה לנורמה בחברה הישראלית
2. האלימות צומחת במשפחה
3. למנהיגות הפוליטית חלק גדול בקיומה של האלימות
4. הורים ומשפחות חייבות הדרכה הורית
5. רשויות המדינה נדרשות לסייע במתן הדרכה זו

תופעת האלימות ההולכת ומתרחבת בחברה הישראלית מעוררת דאגה רבה בציבור ומערערת את הביטחון של כל אחד ואחת מאתנו.

מכון אדלר המסייע למשפחות בקבלת כלים להסתגלות טובה יותר עם השינויים המתרחשים בחברה. המכון כמוביל שינוי חברתי בארץ, החליט לקיים כנס מיוחד שיתמקד בנושא האלימות ויתמודד עם השאלה "איך הגענו עד הלום, מה קרה לנו?"

הכנס מתקיים בפלטפורמה דיגיטלית בתאריך 23/12/2020 (יד'). וייערך בין השעות: 19:00-22:00. במעמד שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, איציק שמולי. את הכנס תנחה אורלי וילנאי, עיתונאית, פעילה בתחום החברתי ומנחה בטלוויזיה.

ליאן סלע, מנכ"לית מכון אדלר: "כולם מדברים על מגפת הקורונה, אבל שוכחים מהמגפה המשתוללת השנייה, מגפת האלימות. האלימות לא פוסחת על אף אחד, בעיניה כולם שווים, נשים וגברים, ילדים וקשישים, כולם חשופים בדרך זו או אחרת לאלימות. זה הזמן למצוא חיסון לבעיית האלימות, רק שבניגוד לקורונה, המחקר לחיסון החברתי לאלימות עוד נמשך. אנו תקווה שבכנס מכון אדלר "מסתכלים לאלימות בעיניים", נוכל לחקור ולהבין יותר טוב את בעיית האלימות בחברה הישראלית "להסתכל לה בעיניים" ולנסות להציע פתרונות לאלימות הראשונית שמתחילה כמובן בבית, במקום שמשפיע עלינו יותר מכל, כפי שמוכיחים גם נתוני הסקר".

אלון שלומקוביץ', מנכ"ל iPanel: "חברת iPanel מגנה כל סוג של אלימות, ושמחה לקחת חלק ביוזמות שמעלות את הנושא על סדר היום הציבורי. בתור חברת סקרים שבוחנת לעיתים תכופות את עמדות הציבור בנושאים מגוונים, אנו רואים בכך איתות לחברה הישראלית להקטין את גובה הלהבות, ולתמוך כמונו ביוזמות שמאפשרות תקשורת, הידברות וקירוב לבבות".

מתודולוגיה : הסקר נערך באמצעות פאנל אינטרנטי בקרב 510 משיבים בגילאי 18+ המהווים מדגם מייצג של כל שכבות האוכלוסייה הדמוגרפיות בישראל, כפי שהן מיוצגות ע"י הלמ"ס.

צילום מסך
צילום מסך

 

 

 

 

 

 

בדוק גם

קורונה

משרד הבריאות ושקר המספרים הגדול

בתחקיר שערך כתבנו רן לוי נמצא כי ככל הנראה נתוני הקורונה שנמסרים ממשרד הבריאות לציבור …