מבזקים

שמואל קרייתי: "מקדיש הכל למען בורא עולם"

תוכן עניינים

רבים ממעריציו של שמואל קרייתי היוצר והמלחין אשר שר ומופיע במופעי סטנד-אפ על בימות בכל הארץ, אינם יודעים את המהפך הגדול שחל בחייו.

מאיר אוליאל | כ"ח בשבט תשפ"א | יום רביעי 10 בפברואר 2021 | מערכת ישראל ניוז

שמואל קרייתי בן 30 נולד בעיר הדרומית אילת. את מסלול חייו הוא עבר כמו כל חבורת הילדים בעיר. בית ספר, ים, הרים אדומים, מוסיקה וגיטרה נצחית תלויה על כתפיו. לכאורה מסלול של גן עדן עלי אדמות, אך בכל זאת משהו היה חסר שם כל הזמן.

שמואל קרייתי ומאיר אוליאל | צילום: ישראל ניוז

בגיל 13הפתיע שמואל קרייתי את הוריו במסיבת בר המצווה שלו, כשאחז במיקרופון ושר "עוד נדע ימים טובים מאלה". בגיל 16 החל להופיע על במות באילת עיר הולדתו ובגיל 17 הקליט את האלבום הראשון שלו. בגיל 18 התגייס לצבא ונחת היישר בלהקה צבאית בבסיס עובדה.

שנה אחר כך הגיעה הדממה הגדולה כשעשה חישוב מסלול חיים מחדש. הכירו את היוצר והסטנדאפיסט שמואל קרייתי, שאת השירים שהוא כותב, מלחין ושר, הוא מקדיש לבורא עולם. בקרוב אולפן הקלטות חדש תחת חסותו.

הוריו, אחיו וחבריו צחקו מהבדיחות ששלף שמואל קרייתי מהשרוול, אך לרגע לא חשבו שאותם יצירות מפתיעות ומצחיקות יובילו אותו אל הבמות. אבל ככה זה תמיד מתחיל והרעיונות רק מתגברים.

שמואל קרייתי | צילום: מאיר אוליאל ישראל ניוז

הכל החל בגיל 13. שמואל קרייתי הפתיע את הוריו במסיבת בר המצווה שלו, כשאחז במיקרופון ושר את השיר "עוד נדע ימים טובים מאלה". "לא חשבתי שהבן שלי מסוגל גם לשיר" אמר אביו ברק, "הוא הפתיע אותנו בגדול. תמיד ידענו שהוא המצחיק הלאומי בבית וכשהוזמנו למסיבות כיתתיות, לא הופתענו לראות את שמואל כשחקן ראשי בהצגות, למרות שהוא לא סיפר לנו דבר על כך. בגיל 17 הקליט שמואל את האלבום הראשון שלו ואז הבנו שהשמים הם לא הגבול. תלינו תקוות שזה יתפתח הלאה". אך משהו קרה בהמשך שהדהים את כל הסובבים אותו.

כשהגיע שמואל קרייתי לגיל 18 הוא התגייס לצבא ומיד אחרי הטירונות נחת היישר בלהקה צבאית בבסיס עובדה. "הייתי אימא גאה" מספרת אימו רות "שמואל ינק את המוסיקה בילדותו והמשיך לשמחתי את שושלת המוסיקאים במשפחה". שנה אחר כך הגיעה דממה גדולה שהפתיעה את כולם. שמואל עשה חישוב מסלול חיים מחדש. "הוא לא הכין אותנו לבאות ולא סיפר לנו מה עובר בראשו. יום אחד הוא שם כיפה על הראש, גידל זקן והודיע לנו שהוא חוזר בתשובה". מספרת רות, "קיבלנו את החלטתו באהבה רבה. היינו שם תמיד בשבילו בתמיכה ועזרה בכל הנדרש, אבל דבר אחד מאוד כאב, שמואל הפסיק ליצור ולנגן".

"לא הפסקתי ולא חשבתי להפסיק לרגע. לקחתי אתנחתא ללמוד את בורא עולם ועכשיו אני יוצר בשבילו" מספר שמואל קרייתי, "נסעתי לירושלים ללמוד בישיבת מכון מאיר והמוסיקה שהיתה שם תמיד ברקע, חיכתה לי בסבלנות רבה". את הופעותיו בפני הקהל חילוני, המיר שמואל קרייתי בהופעות במסיבות חגיגיות בישיבה, ואף הוזמן להופיע באירועים חברתיים במקומות שונים בארץ.

זה די נדיר שבחור צעיר עושה מהפך של 180 מעלות בחייו ונכנס בגיל צעיר לעולם לא מוכר כמו שעשית. איך זה קרה?
"אם כך, כנראה עוד לא פגשת את אחי הצעיר שחזר בתשובה לפני ובעצם הכל התחיל ממנו. ראיתי את שלוות נפשו וידעתי שזה מה שאני רוצה. רוצה להתחבר לאמת, רוצה להתחבר לבורא עולם, רוצה את העולם האמיתי ואת תורת האמת".

באת מעולם חילוני, הופעות על בימות באילת, הקלטת אלבום שהתנגן ברדיו המקומי והארצי. איך ממירים הופעות שמיועדות לקהל חילוני, בקהל מסוג שונה לגמרי?
"התחברתי לזה ממש בקלות. כשאתה חי בעולם האמת, אתה חי ונושם את התורה ונדבק בשם. התחלתי ליצור מוסיקה חרדית וחיברתי מופע סטנד-אפ שמתאים לעולם הזה. חשבתי שאולי המופע לא יתאים לציבור החילוני שרגיל לחיים שונים ואחרים ואז הסתבר לי שטעיתי. העולם החילוני די סקרן לדעת ולהכיר את הלך הדברים בעולם הדתי וזה התחבר מצוין".

שמעתי שהשירים שלך התנגנו ברדיו ירושלים ושהוזמנת לתוכנית ברדיו אך סירבת. זה חלום של כל אומן והנה אתה סירבת
"זה קרה מהר מידי ומוקדם מידיי בשבילי. חבר שלח את הדיסק שלי לתחנת רדיו ירושלים ללא ידיעתי ומאוד הופתעתי כשזומנתי לתחנה. צריך לקחת בחשבון שלמדתי אז בישיבה ושהייתי בתחילת דרכי בעולם הדתי. עוד לא הייתי מוכן לכל הטוב הזה ששלח לי בורא עולם והייתי צריך להבשיל עוד קצת".

אם יזמינו אותך היום לתוכניות כאלו, האם תסכים?
"בוודאי. מלבד תוכניות ברדיו אני מוזמן גם להופעות בכל מיני מקומות ואין כל בעיה".

ממה מורכבת הופעה שלך?
"אני מתאים את עצמי לאירוע עצמו. ישנם כאלה שמזמינים אותי לשמח חתן וכלה ביום חופתם, או לשמח חתן בר מצווה וישנם הופעות לקהל גדול יותר. יש הופעות שמתחברים אלי עוד נגנים. בדרך כלל המופע מתחיל בסטנד-אפ, ומסתיים בשירה בליווי אורגן, גיטרה ומוסיקת רקע".

מלבד כתיבת שירים והלחנתם, ראיתי שאתה גם יוצר סרטונים מונפשים מפלסטלינה
"אכן כן. אני מחבר קטעים מצחיקים ויוצר להם סרטונים מונפשים מפלסטלינה. בימים אלו אני מקדיש לזה זמן רב יותר, כדי לשכלל את הטכניקה".

איזה זמר במוזיקה החרדית הוא מקור השפעה עבורך?
"יש הרבה זמרים ואומנים שהושפעתי מהם. בתחילת דרכי נפגשתי עם אחד הזמרים והיוצרים הגדולים במדינה שאת שמו איני יכול למסור, וגיליתי אדם נפלא, יוצר ואמן משכמו ומעלה שהדריך אותי באופן מצויין".

אתה עובד על שירים ומופעים חדשים בהתאם לקהל היעד שלך?
"כן. המופעים שלי מתוכננים בהתאם לקהל היעד שאני מופיע לפניו".

בימים אלו מסיים שמואל קרייתי את כתיבת המופע החדש שלו. בתוכניות העתידיות, הקלטה של אלבום נוסף שיתאים לכל מי שאוהב מוסיקה דתית. כמו כן, שמואל קרייתי הקים אולפן הקלטות, שמיועד לקהל הרחב ולכל מי שמעוניין להקליט באווירה ביתית ובמחיר שווה לכל כיס.

איך זה קרה שדווקא עכשיו בתקופת הקורונה הקמת אולפן הקלטות?
"לא קל לבנות אולפן ולהביא את הכלים המתאימים ביותר לאולפן טוב. אבל אני עובד על כל מיני תוכנות מיוחדות, שלצערי פחות משומשות כיום בעולם ההקלטות, מה שהופך את ההקלטה למקצועות יותר".

טלפון להזמנת מופעים: 0503926913 / 0533371294

 

 

 

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: