מבזקים

אסון במירון: 45 הרוגים ו-150 נפגעים בהילולא של ל"ג בעומר

תוכן עניינים

אסון כבד אירע אמש מעט לאחר חצות הלילה במירון. למוקדי ההצלה והמשטרה הגיעו עשרות קריאות על אנשים שנרמסים בדוחק סמוך לציון הרשב״י

אבי בן אלישע | י"ח באייר תשפ"א | יום שישי 30 באפריל 2021 | מערכת ישראל ניוז

אחד האסונות מהקשים שידעה מדינת ישראל קרה בליל חמישי אחרי חצות, כאשר מאות אנשים נתקעו במנהרה בדרך להדלקת המדורה בישיבת תולדות אהרון ללא אפשרות לצאת מהמקום. עשרות אנשים נדחקו במעבר הצר נמחצו תחת אנשים שנפלו במעבר, הוכרז אירוע רב נפגעים.

כונני ארגון הצלה העניקו סיוע לכ- 70 נפגעים במצבי פציעה שונים, אשר פונו לבתי החולים השונים באיזור, וביצעו פעולות החייאה על 38 נפגעים, אשר למרבה הצער הפראמדיקים נאלצו לקבוע את מותם במקום.


צילום: איחוד הצלה

״מדובר באחד האסונות האזרחיים הקשים ביותר שידעה מדינת ישראל וקשה לעכל את גודל האסון״, אמר הלילה מנכ״ל מד״א אלי בין עם סיום פינוי הפצועים והנפגעים לבתי החולים. ״למעלה מ-20 שנה צוותי מגן דוד אדום מאבטחים רפואית את ההילולה במירון והשנה זה היה אחד ממבצעי האבטחה המורכבים ביותר שמד"א נערך לקראתה עם למעלה מ-250 אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ מכל רחבי הארץ, עשרות אופנועים, טרקטורונים, אוטובוסים לפינוי נפגעים, רכבי הצלה ייחודיים ומסוק מד"א. כמידי שנה גם השנה פרסנו מספר מרפאות ברחבי מירון שהותאמו לאבטחת האירוע. אתמול בבוקר השתתפנו בתרגיל גדול שהובילה משטרת ישראל ולא תיארנו שנמצא את עצמנו באירוע כל כך מורכב  וקשה. כלל הכוחות פעלו במהירות ובמסירות בזירה קשה ומורכבת ביותר, בתיאום ובשיתוף פעולה עם כלל הגורמים. גם לצוותי מד"א המורגלים למראות קשים אירוע בסדר גודל כזה הוא קשה מאוד. אנחנו מתפללים ומאחלים רפואה שלמה לפצועים ומשתתפים בצערן של המשפחות שיקיריהן נספו באסון הכבד״, אמר אלי בין.

בנוסף על הצוותים שהיו בהר, כונני הארגון במרחבים גלבוע, גליל וכרמל הצטרפו מיידית לסייע, ועלו עם אמבולנסים של מד"א מהמרחבים השונים לכיוון ההר בכדי לסייע לכוחות שבהר, ואף פינו לבתי החולים השונים ולמנחת המסוקים הקרוב.

בשאר המרחבים יצאו המתנדבים לסייע עם אמבולנסים של מד"א לנסיעות שגרה במרחבים השונים.

מנכ"ל הצלה יעקב יוזשעף סיפר: "כמידי שנה בשנה נערכנו עם כוחות מתוגברים לאבטחת העולים להילולא, בתקווה שלא יהיו אירועים חריגים, לצערנו הרב השנה התבשרנו על האירוע שאירע לפני זמן קצר. מיד עם קבלת האירוע התחילו כלל הצוותים של הצלה שהיו על ההר להתקדם למקום ולסייע לנפגעים במקום, כאשר במקביל מתנדבים נוספים יצאו לסייע עם אמבולנסים של מד"א, הן בטיפול והן בפינוי לבתי החולים ולמנחתים. אני רוצה להודות באופן אישי לכל מתנדב ומתנדב על הסיוע באבטחה עד כה בכלל, ובפרט למתנדבים שבאו לסייע לאירוע".

מתנדב זק״א חיים שפילברג שטיפל בזירה מספר: ״מדובר באחד מהאסונות הקשים ביותר בהם טיפלתי במסגרת התנדבותי בארגון זק״א. קיבלתי קריאה ממוקד זק״א על אירוע רב נפגעים ליד ציון הרשב״י, כשהגעתי למקום ראיתי עשרות אנשים שוכבים על הרצפה לאחר שנדחקו במעבר צר סמוך לציון הרשב״י, מכל פינה צעקו לעזרה, חובשים ופראמדיקים של מד״א ביצעו פעולות החייאה על חלק מהאנשים, היה באוויר ריח של מוות ושכול כשעוד ועוד אלונקות ועליהן אנשים הובאו למוקד ריכוז החללים כשהם ללא רוח חיים".

הוסיף: "תוך כדי הטיפול הזדעזענו אני וחברי המתנדבים מהטלפונים של הנפטרים שלא חדלו מלצלצל" הוסיף המתנדב: "דמעות זלגו מעיני כשראיתי על צגי הטלפונים 'אבא', 'אימא', או בני משפחה אחרים שדואגים, כוחות ההצלה והביטחון לא הפסיקו להוציא מתוך ההמולה עוד ועוד חללים. יחד עם עשרות מתנדבי זק״א ששהו במירון כחלק מאבטחת הילולת הרשב״י וחוקרי וקציני המז״פ טיפלנו בכבוד המת בזירה הקשה".

חיים וינגרטן ראש אג״מ זק״א: ״זהו אירוע כואב ומצמרר, מוקד איתור הנעדרים של זק״א במירון הפך מייד למרכז מידע ואיתור משפחות, עם תחילת האירוע הגיעו עשרות משפחות למוקד זק״א במעלה ההר במירון והתחננו לקבל בשורות טובות על גורל יקיריהם שלא ענו לטלפונים. כואב וקשה היה לראות את ההורים ובני המשפחות במצב המחריד הזה. עשרות גופות הנפטרים הועברו באמצעות רכבי זק״א, אמבולנסים ומשאיות מיוחדות להמשך זיהויים והבאתם לקבורה".

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: