מבזקים

רחמים מלול: "יש סיכוי למצוא פיתרון למצוקת הדיור"

תוכן עניינים

בכנס עיר הנדל״ן שנערך בימים אלו בירושלים בנושא ערים מתחדשות, עם בכירי הנדל"ן בישראל, ראש העיר רחובות רחמים מלול לוקח חלק בשלושה פאנלים, וחבר המועצה גיא צור מחזיק תיק התחדשות עירונית השתתף בפאנל נוסף. רחמים מלול: ״רק אם הממשלה באמת תיקח את הנושא לידיה וכל המשרדים יהיו מתואמים, אז יש סיכוי שנושא מצוקת הדיור ועליית המחירים ייפתרו״. עוד גילה ראש העיר מלול כי שרת הפנים הנכנסת, איילת שקד ביקשה להיפגש עימו בנושא

שלום שי גיחז | ד' בתמוז תשפ"א | יום שני 14 ביוני 2021 | מערכת ישראל ניוז

ראש העיר, רחמים מלול: ״הצעתי למדינה כי כדי להעניק לתושבים שירותים טובים יותר- על המדינה לאפשר לרשויות לכסות את הגירעון בתקציב השוטף מקרנות הפיתוח, כדי לכסות על הגירעון שנוצר בעקבות בניית יחידות הדיור״.


ערן רולס מנכל מרכז הבניה הישראלי, ראש העיר רחמים מלול
וחבר המועצה גיא צור. צילום: ארנון בוסאני

בשנים האחרונות ענף הנדל״ן בישראל בכלל והנדל״ן ברחובות בפרט עובד מהפיכה בכל הקשור להתחדשות עירונית. האתגרים החדשים בענף דורשים היערכות, הקצאת משאבים, שינוי מודלים עירוניים, שינויי תמהיל ועירוב שימושים וחשיבה כוללת בכל התחומים- הרבה מעבר לפינוי בינוי ולתמ״א 38. הכנס עוסק בכל הנושאים הרלוונטיים לערים מתחדשות כגון עירובי שימושים, התחדשות עירונית, תהליכי אישור, מלונאות, תהליכי אישור ועוד.

בכנס משתתפים ראשי רשויות רבים, מנכ״לי חברות כלכליות, בכירים בשירות המדינה- משרד השיכון, הרשות להתחדשות עירונית, מינהל התיכנון ובכירי ענף הנדל״ן בישראל. מטעם עיריית רחובות משתתפים בכנס ראש העיר, רחמים מלול, וחבר המועצה מחזיק תיק ההתחדשות העירונית, גיא צור. ראש העיר הוזמן להשתתף בשלושה פאנלים- האחד נערך אתמול בנושא ״מתחמים מעורבי שימושים כסטנדרט הכרחי בערים מתחדשות".

הכנס השני נערך היום בנושא "קבינט ערים מתחדשות". בשניהם נטלו חלק גם בכירים בשירות המדינה, ראשי רשויות ומנכ״לים.

הכנס השלישי ייערך מחר בנושא "הקבינט הביטחוני אזרחי", היערכות מוסדות התכנון והענף כולו לאתגרים החדשים. חבר המועצה גיא צור הוזמן להשתתף בפאנל בנושא ״תמ״א 70", איך עומדת התוכנית לשנות את פני הערים במדינת ישראל, בנושא הרכבת הקלה.

ראש העיר רחמים מלול אמר בכנס כי הוא "בניגוד לראשי ערים אחרים, רוצה שייבנו דירות בעיר. רחובות הפכה לבירת השפלה משום שהורדנו חסמים, הקלנו את הבירוקרטיה ועודדנו יזמים ובעשור האחרון גדלנו בכ-35,000 נפש. כל יחידת דיור היא גרעונית לעיר בכ- 4600 ש״ח על פי אומדן כלכלי, בשל כל השירותים שהעירייה מספקת לתושבים כמו תשתיות וחינוך . עבור אוכלוסייה איכותית כמו ברחובות, יש להשקיע בשירותים טובים כמו חינוך".

עוד אמר: "על מנת להעניק לתושבים את השירות הטוב ביותר וגם לשמור על איזון כלכלי בעירייה בעת בניית יחידות דיור, הצעתי למדינה את הפתרון הבא: על כל יחידת דיור שבונים, יש לאפשר לעירייה לקבל 4600 ש"ח מקרנות הפיתוח, שהמדינה לא מאפשרת לגעת בהן אלא במגבלה. זה כסף של הרשות והמדינה תאפשר לנו להגיע לאיזון כלכלי מבלי לקחת מכספי מדינה.
רק אם הממשלה באמת תיקח את הנושא לידיה וכל המשרדים יהיו מתואמים- אז יש סיכוי שנושא מצוקת הדיור ועליית המחירים ייפתר. אם לא יהיה תיאום בין המשרדים השונים והוזלת מחירי הקרקעות- לעולם לא ירדו מחירי הדיור בישראל״.

לסיום, אמר ראש העיר מלול: "רחובות היא העיר מס 1 בישראל בהוצאת היתרים ליחידות דיור עם הנפקת כ- 1500 היתרים בשנה״.

חבר המועצה גיא צור אמר: ״בכנס הזה פגשנו גורמים רלוונטיים לתהליך ההתחדשות העירונית בישראל וברחובות בפרט. ראש העיר ורחובות מקבלים כאן פרגון גדול מיזמים ומובילי דעה בענף הנדל״ן על ההתקדמות האדירה של רחובות בעשור האחרון בכל הקשור להתפתחות העיר ולתהליך ההתחדשות העירונית שהיא מובילה ברמה ארצית. ראשי רשויות ביקשו ללמוד מרחובות על נושא שיחרור החסמים ועל הנגשת ההתחדשות העירונית והמידע לתושבים מהתהליך שנעשה בעיר״.

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: