מבזקים

ביידן: "איראן לעולם לא תקבל נשק גרעיני במשמרת שלי"

תוכן עניינים

בפגישה בין נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין לבין נשיא ארה״ב ג'ו ביידן, אמר ריבלין: "אין לישראל חברה ובת ברית גדולה יותר מארצות הברית. אתם חברינו הטובים ביותר והקשרים בין אזרחי שתי המדינות מבוססים על ההבנה שאנו חולקים ערכים משותפים, דמוקרטיה וליברליזם. זו גם הסיבה שכחברים אנחנו יכולים לדון מעת לעת גם על נושאים עליהם לא נסכים"

אהרון קלפה | י"ט בתמוז תשפ"א | יום שני 29 ביוני 2021 | מערכת ישראל ניוז

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נועד הלילה, בשעה 16:00 שעון וושינגטון, עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בבית הלבן. הנשיא הגיע אל ביקור הפרידה שלו בבית הלבן בהזמנת נשיא ארה"ב אשר ביקש להוקיר לו תודה על שנות פעילותו כנשיא לקידום שותפות, תקווה והבנה במדינת ישראל ומול שכנותיה.

בפגישה השתתפו: סגנית מזכיר המדינה וונדי שרמן, היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן, המתאם למזרח התיכון ולצפון אמריקה, בארט מק'גרק, היועץ הבכיר למזרח התיכון וצפון אפריקה וג'ולי שוויאר היועצת האחראית על ענייני ישראל והפלשתינים.


צילום: חיים צח/לע"מ


צילום: חיים צח/לע"מ

בפתח הפגישה העניקו שני הנשיאים הצהרות למצלמות ונשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן אמר לנשיא המדינה: "ראשית תודה לך על המחויבות לחיזוק היחסים בין מדינת ישראל לארה"ב. כמו שתעיד התקשורת האמריקאית המחויבות שלי לישראל ידועה וחקוקה בסלע וזה כולל מחויבות בלתי ניתנת לערעור להגנה העצמית של ישראל. היום נדבר על מגוון רחב של נושאים ואתגרים, כולל איראן. אני יכול לומר שאיראן לעולם לא תקבל נשק גרעיני במשמרת שלי. הוריתי על התקיפות האוויריות אמש, כנגד קבוצות מיליציה הנתמכות על ידי איראן ואחראיות להתקפות האחרונות על כוחות ארה"ב בעירק, וגם מי שסרבו להכיר בכך, מבינים שכך הדבר וזה המקרה. אני מבקש להבהיר שהצוות שלי ואני עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם ממשלת ישראל שנכנסה לתפקידה בתחילת החודש. אנו מצפים לארח בקרוב את ראש הממשלה בנט בבית הלבן, וארה"ב תומכת באופן מלא בנורמליזציה של היחסים בין ישראל למדינות המזרח התיכון וגם מדינות נוספות באפריקה. זו התקדמות חשובה ואנו מצפים להתקדמות נוספת ככל שהשלום יקדם אותנו הלאה. אדוני הנשיא, ארצות הברית וישראל יוסיפו לעבוד יחד כדי לקדם ולבסס שלום באזור. יש לי רק חרטה אחת – שאיבדתי אותך כנשיא, ברוך הבא."

נשיא המדינה אמר לנשיא ביידן: "אדוני הנשיא תענוג גדול עבורי להיות כאן שוב, בבית הלבן, עם נשיא ארצות הברית. אין לישראל חברה ובת ברית גדולה יותר מארצות הברית. אתם חברינו הטובים ביותר והקשרים בין אזרחי שתי המדינות מבוססים על ההבנה שאנו חולקים ערכים משותפים – דמוקרטיה וליברליזם. זו גם הסיבה שכחברים אנחנו יכולים לדון מעת לעת גם על נושאים עליהם לא נסכים. דבריך כעת מחזקים את הידיעה שלנו שיש לנו חבר נהדר בבית הלבן. שאלוהים יברך אותך, את אמריקה ואת החברות בין המדינות שלנו."

במהלך הפגישה דנו הנשיאים ארוכות במחויבות ארה"ב לביטחון ישראל ובמעטפת ההגנה בה מסייעת ארה"ב לישראל בדגש על ימים אלה שלאחר מבצע 'שומר החומות' בעזה. הנשיא הודה לנשיא ביידן על התמיכה המדינית והצבאית ועל מעורבותו האישית במהלך ימי הלחימה.

בשיחת הנשיאים על איום הגרעין האיראני הדגיש הנשיא ריבלין כי מדובר באיום האסטרטגי החמור ביותר לעולם החופשי וכי הקו אותו מובילה איראן, וביתר שאת לאחר הבחירות שהתקיימו שם לאחרונה, הוא מסוכן וקיצוני.

הנשיא שב והדגיש את העמדה הישראלית לפיה הסכם הגרעין, בתצורתו הנוכחית, מסכן את מדינת ישראל כמו גם את הדאגה מההתעצמות האיראנית בגבולות המדינה הבאה לידי ביטוי בהתחמשות חיזבאללה בטילים מדויקים ובחימוש חמאס ברצועה.

בשיחתם באשר לזירה הפלסטינית הבהיר הנשיא ריבלין כי בניית אמון היא תנאי לתהליך מדיני וכי העברת הסכסוך לבית הדין הבינלאומי בהאג ולאו"ם הרסנית ליחסים בין ישראל והפלסטינים. בנוסף, הדגיש הנשיא ריבלין כי שיקום הרצועה יתאפשר רק מתוך ההבנה כי יש לסיים את סוגיית השבויים והנעדרים הישראלים המוחזקים בידי חמאס.

הנשיא ריבלין שב וציין את נקודת המפנה שהיוו הסכמי אברהם ביחסים האזוריים של ישראל ושכנותיה ואמר כי ישראל תשמח ותעריך כל תמיכה אמריקאית בחיזוק מעגל השלום.

הנשיא העניק לנשיא ביידן מטבע מתקופת המרד היהודי הראשון נגד רומא. זהו העתק של מטבע עברי, שהוטבע בירושלים תחת מצור הרומאים הזהה למטבע המקורי. בצדו האחד של המטבע משורטטים שלושה חצאי רימונים והכיתוב "ירושלים הקדושה".

בתו של הנשיא, ענת, המלווה אותו בנסיעתו, העניקה לבני הזוג ביידן זוג ספלים שהכינה עבורם הקרמיקאית הישראלית עירית בירן, יוצרת מקומית משדה ורבורג, שיוצרת כלי קרמיקה אישיים ומסוגננים בעבודת יד מסורתית על האובניים. ענת סיפרה שהיצירה המקומית יקרה מאוד ללב המשפחה וכי היא שמחה על ההזדמנות לחשוף את הזוג ביידן אל הכישרונות האומנותיים היחודיים שפועלים בישראל. בשיחתה עם הנשיא ביידן, סיפרה לו ענת כי היא נושאת עבורו מסר מבנותיה בנות התשע וה-11 שביקשו ממנה להודות לנשיא ביידן על מאמציו להציל את כדור הארץ ועל פועלו בעקבות שינוי האקלים.

לאחר פגישתו עם הנשיא ביידן, נועד הנשיא עם חברי קונגרס דמוקרטים ורפובליקאים במפגש שהובילה יו״ר בית הנבחרים ננסי פלוסי.

פלוסי ברכה את הנשיא בחום ואמרה: "כבוד גדול עבורי לקבל אותך כאן כיו"ר בית הנבחרים, וכבוד אישי עבורי כמי שעוקבת בהערכה אחר עבודתך במשך שנים. לאורך כל הדרך היתה לנו ידידות מופלאה. התמיכה בישראל בקונגרס היתה מאז ומעולם דו מפלגתית, כפי שקיוות, וכך יוסיף להיות, בגלל הערכים שאנו חולקים, והדאגות הביטחוניות המשותפות לנו. גם כעת ממתינים לפגוש אותך- נבחרים משתי המפלגות. תודה עבור ידידותך וביקורך, זהו כבוד גדול עבורנו לארח אותך."

הנשיא הודה לה על הדברים המרגשים ועל השתתפותה באירוע לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ שנערך בבית הנשיא בינואר אשתקד. "לישראל אין חברה טובה יותר מארה"ב. הקשרים הייחודיים בין העמים התבססו מאז ומעולם על ערכים משותפים ובבסיסם דמוקרטיה. אנחנו שותפים, וחברים, וכחברים יש בינינו מחלוקות מפעם לפעם, אבל זה לעולם לא יסכן את הידידות בינינו. המשימה המשותפת שלנו חוצה את גבולות המפלגות השונות, גם כשההנהגה מתחלפת המחויבות בינינו רק מתחזקת. אני יודע שביטחונם ורווחתם של הציבור בישראל ושל יהודי ארה"ב מאוד קרובים ללבך. תודה לך על כך ולממשל האמריקאי והעם כולו."

בין חברי הקונגרס שהשתתפו במפגש: ג'יימס קליברון, גרגורי מיקס, אדם שיף, טד דויטש, ברברה לי מהמפלגה הדמוקרטית, וקווין מקארת'י, סטיב סקליס, סטיב שאבוט, ג'ו וילסון ודיויד קוסטוף מהמפלגה הרפובליקנית.

במהלך ביקורו בוושינגטון נועד הנשיא גם עם שגריר איחוד האמירויות לארה"ב, יוסוף עוטייבה אשר היה בעל תפקיד מרכזי בקידום הסכמי אברהם. הנשיא הודה לו על פועלו והדגיש כי נעשה כל שביכולתנו על מנת להרחיב את מעגל השלום.

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: