מבזקים

תיירות – גשר לשלום ולשדרוג כלכלי

תוכן עניינים

עולם התיירות לאחר עידן הקורונה, או יותר נכון הסרת המגבלות כי הקורונה עדיין כאן ומי יודע אם המגבלות לא יחזרו בקרוב. בהנחה שהמגבלות שהוסרו לא יחזרו, עולם התיירות ובעיקר התיירות היוצאת, מישראל חזר ובענק

יהודה זפרני | כ"ד בסיוון תשפ"ב | יום חמישי 23 ביוני 2022 | מערכת ישראל ניוז

צריך להבין שהחזרה של ישראלים לטוס לחו"ל היא מהיום למחר, וזה כמובן יוצר בעיות שכולנו הטסים חווים אותן ,בעיקר בשדה התעופה בנתב"ג וכמובן בשדות תעופה אחרים בעולם ובעיקר באירופה ובעיקר למי שלא התכונן מבעוד מועד.

"תעשיית התעופה מתמודדת כעת עם בעיות תפעוליות קשות ורבות, כשהמחסור בעובדים מחמיר את מצבה. ביטולים ועיכובי טיסות בעולם מגיעים עתה להיקפים משמעותיים, שלא נראו בעבר". למרות זאת טוען ווילי וולש מנכ”ל יאט”א, כי מצב חברות התעופה יציב, שמספר הטסים אמור להגיע השנה ל-83% מהרמות שהיו לפני המגיפה ולמרות אי הוודאות הכלכלית המתמשכת, החזרה של התעשייה לרווחים תהיה ב-2023. דבריו נאמרו במסר של ארגון חברות התעופה הבינלאומי לאסיפה הכללית השנתית שלו המתקיימת השבוע בדוחא" (פורסם על ידי י.א.ס).

הבעיה העיקרית היא בעיית המחסור בכ"א בשדות התעופה ובחברות נסיעות השונות שדרכן עוברת מרבית התנועה מישראל לחו"ל.

כדי להבין את המשבר ואת הכאוס ובעיקר את המחדל הגדול , חייבים לחזור אחורה לתקופת המירוץ אחרי החיסונים הראשונים.

כזכור לכולנו, בדצמבר 2020 כשכל העולם היה בכאוס ובשיא מגיפת הקורונה, ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו הצליח להשיג לנו, למדינת ישראל את החיסונים, תוך מס' חודשים חוסנה מרבית האוכלוסייה בישראל וכבר אז הבנו שיש פיתרון להתמודדות עם המגיפה. כבר אז היה צריך להתכונן לחזרה לשיגרה, למרות שתעשיית התיירות היתה ברובה מושבתת ורוב העוסקים בתיירות לא עבדו וקיבלו מענקים כמו כולם וכך נשמרו מרבית העובדים בתעשיית התיירות.

אבל, מה קרה חצי שנה אחרי שהשגנו את החיסונים?

קמה לה ממשלה חדשה שהחליטה להסיר את המגבלות ולחזור לשיגרה ולמרות שענף התעופה והתיירות לא חזר לשגרה ,ביטלו את המענקים לעובדי התיירות וזכור לכולנו אמירתו של שר האוצר מר ליברמן לעובדי ענף התיירות:," לכו לחפש מקצוע אחר…" ואמירתה של שרת התחבורה שאחראית על ענף התעופה הגב' מרב מיכאלי: "לגיטימי להקריב את ענף התיירות", וזה גרם למירמור רב לכל העוסקים בתעשיית התעופה והתיירות. ואכן לצערנו רבים כדי להתפרנס החליפו מקצוע והבינו שאין להם עתיד אם ראשי המדינה שאחראים עליהם, זונחים אותם וזורקים אותם להסתדר לבד.

ואז, מספר חודשים אחרי האמירות המזעזעות האלה, ענף התיירות כמו במרבית העולם חוזר לטוס ולנפוש בענק. אבל, המחסור בעובדים הוא הבעיה שמצריכה טיפול מהיר כי נתב"ג ורשות שדות התעופה לא עומדים בעומסים וחברות התיירות בכלל פועלות במחסור אדיר של עובדים. ועם ישראל רוצה לטוס ולנפוש אחרי שישב בבית שנתיים, או שחלקו נפש במלונות בארץ ושילם סכומים גבוהים מאוד.

כדי שנבין את הקטסטרופה שצפויה לנו בקיץ, על פי נתוני רשות שדות התעופה בנתב"ג, יעברו כ 4.5 מיליון נוסעים רק ביולי-אוגוסט. וצפוי לנו קיץ חם, עמוס ומורט עצבים.

לממשלה הייתי מציע במיידי לגייס עובדים ולשלם להם אפילו פי 2 מהשכר ששילמו טרום הקורונה, כדי להביא עובדים שיעזרו לטפל בנוסעים ובקטסטרופה הצפויה.

חשוב לציין שיש מיסי נמל על כל כרטיס טיסה, בגובה של כמעט 30 דולר, שכל נוסע משלם ורשות שדות התעופה גובה אותו דרך חברת התעופה, כך שכסף זאת לא הבעיה. מה בכל זאת למרות העומסים ניתן לעשות כדי להקל על חוויית הטיסה?

ההמלצות שלי:

1.ראשית להזמין תמיד מראש והרבה זמן מראש את החופשה והטיסה מראש כדי לחסוך בכסף.

  1. ביטוח נסיעות מנפיקים בעת הזמנת הנסיעה כדי שיהיה לכם יותר קל עם נושא דמי הביטול-יש להתייעץ עם סוכן הנסיעות/ביטוח שלכם.
  2. להגיע מינימום 3 שעות לפני הטיסה.
  3. לעשות צ'ק אין מראש ורצוי מהבית . רוב חברות התעופה מאפשרות זאת.
  4. להשתדל להגיע עם מזוודת טרולי אחת שתעלה איתכם למטוס אם זה ניתן כמובן, כי הרבה מזוודות נעלמות והולכות לאיבוד בגלל המצב בנתב"ג.
  5. מי שיכול כלכלית שיזמין את אחת מחברות הבידוק בנתב"ג שיעזרו לכם לקצר את כל הליך הצ'ק אין.
  6. אישית אני ממליץ שתזמינו את כל הנסיעה דרך סוכני הנסיעות שהם המומחים כדי להקל לכם עליכם אם נוצרות בעיות, יש מי שיטפל בכם.

לסיכום: שנת 2022 היא שנת מעבר אחרי הסרת מגבלות הקורונה לכל תעשיית התיירות היוצאת, נכנסת ופנים סוכני נסיעות, תעופה, מלונאות ושאר מקצועות התיירות. שנת 2023 תהיה כנראה שנת שיא גם בנוסעים , גם בהכנסות וגם ברווחיות לכלל העסוקים בתעשיית התיירות אחרי שנתיים של הפסדי ענק לתעשיית התיירות.
ותזכרו: ענף התיירות הוא ענף של עובדים, עובדים, עובדים. אז בואו כולנו נבין שמקצוע העתיד הוא – מקצוע התיירות.

הכותב יהודה זפרני הוא מומחה בינלאומי לתיירות ותעופה. מרצה ומנהל מגמת סוכני הנסיעות בבית הספר לתיירות של אוניברסיטת חיפה. מנהל תחום התיירות של מועדון הוט צרכנות.

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: