מבזקים

3 דברים שחשוב לדעת על יזמות עסקית

תוכן עניינים

האם כל אחד יכול להיות יזם? זו שאלה מרתקת. הנה לכם 3 דברים שחשוב לדעת על יזמות עסקית

שי דוד | | כ״ח בכסלו תשפ״ג | יום חמישי 22 בדצמבר 20200 | מערכת ישראל ניוז

האם יזמות עסקית היא סוג של כישרון מולד, או שאפשר ללמוד את זה? בשורות הבאות נספר כמה עובדות על יזמות. מה מאפיין יזמים מצליחים, איפה מוצאים רעיונות נהדרים ואיך ממשיכים מכאן.

איפה מוצאים רעיונות ליזמות עסקית

אפילו היזם המתחיל, יודע כי הצעד הבסיסי להצלחה הוא רעיון טוב. אם אפשר, עדיף אפילו רעיון מצוין. חלק גדול מהיזמים המצליחים ביותר, הם למעשה יזמים סדרתיים. האם זה אומר שיש להם מאגר של יזמות עסקית רעיונות, שאין לאף אחד אחר? למען האמת, אין ולא יהיה מאגר של רעיונות סודיים. במידה רבה, רעיונות נובעים מיצירתיות וגם מהשראה. ובכל זאת, אפשר להצביע על דרך נהדרת, שיכולה להוליד רעיונות נהדרים. כל מה שצריך זה תשומת לב לדברים שאנשים צריכים. אומרים שצורך, הוא אבי ההמצאה. ניתן להצביע על אין ספור דוגמאות לכך. למשל אפליקציית וויז, אחת מהצלחות הסטארט אפים הגדולות של ישראל, נולדה מהצורך של היזמים בפתרון ניווט טכנולוגי אמין. אז פקחו את העיניים, הביטו סביב ובדקו – מה אנשים צריכים, ומה תוכלו לספק לכם כמענה לצורך הזה. 

האם יש דבר כזה כישרון מולד ליזמות 

עד כה, המדע הצליח למצוא את הגנים שנותנים לנו צבע עיניים כזה או אחר. ישנם גנים שמשפיעים על צבע העור ועל הגובה שלנו. אבל ככל הנראה לא קיים גן בודד שנוכל לקרוא לו "גן היזמות". יזם עסקי מוצלח, הוא תולדה של כמה גורמים. חלק ניכר מהגורמים הללו הוא נרכש (נלמד) ולא מולד. הרבה יזמים פורצי דרך, לא נולדו להורים שהיו יזמים בעצמם. הרבה ילדים של יזמים, לא גדלו להיות יזמים בעצמם. ובכל זאת, ניתן להצביע על חוט מקשר, בין כל היזמים המצליחים באמת. המאפיין הזה הוא לא להתייאש. לנסות, לנסות ושוב לנסות. מרבית היזמים נכשלו פעם אחת ועוד פעם. כל פעם, לומדים מהכישלון והופכים לנבונים יותר. אומץ מול אי הצלחה והרצון ללמוד עוד ועוד, כל הזמן – זה מה שיוצר יזם עסקי מוכשר. 

יזמות עסקית, הלכה למעשה 

נמשיך עם כמה טיפים מעשיים, ליזמים שרוצים להתחיל אבל לא יודעים איך. 

  1. מימון – ברגע שיש לכם רעיון, תצטרכו מימון. מימון של יזמות עסקית יכול להיעשות על ידי הון עצמי, הלוואות, הכנסת שותף או גיוס משקיעים. גיוס משקיעים רלוונטי בעיקר ליזמי הייטק. 
  2. מחויבות – בהקמה של יזמות עסקית, צריכים מחויבות גבוהה להצלחה. מי שמתייחס ליזמות בתור תחביב צדדי לשעות הפנאי, בדרך ללא לא יצליח בגדול. 
  3. שותפים לדרך – הרבה יזמים מבינים שאין להם את כל הכלים להצלחה. לכן, הם מגייסים סביבם שותפים לדרך ולעשייה. השותפים הללו יכולים להיות למשל בעלי ידע טכני, בעלי יכולת שיווקית, יכולת ארגון והנעת תהליכים וכדומה. 
  4. ידע – ניתן להיעזר בהדרכות או קורסים ליזמים מתחילים, שמועברים על ידי יזמים מנוסים ובעלי קבלות.
לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: