מבזקים

מה הקשר בין ויטמין C והשפעתו על גופנו?

תוכן עניינים

גוף האדם משתמש בוויטמין C להאטת תהליך ההתחמצנות ולנטרול פעולת הרדיקלים החופשיים. קחו לדוגמא תפוח עץ מקולף שנחשף לאוויר ומתחיל להשחיר ולהתחמצן. אם נסחט מעט מיץ לימון טרי על התפוח, נראה כיצד התהליך נעצר

עדי דגרי דנן | כ״ג בטבת ה׳תשפ״ג | יום שני 16 בינואר 2023 | מערכת ישראל ניוז

למרות חוכמת הטבע, בני אדם הם חלק מהיונקים הבודדים שאינם מייצרים בעצמם ויטמין C ועלינו לעשות השלמות דרך תזונה, או תוספים תזונתיים.

יתרונותיו של ויטמין C על עורנו | יח"צ קלריס

כל הפירות והירקות מכילים כמות מסוימת של ויטמין C. פירות הדר בראש הרשימה, ויש מקורות טובים נוספים. לרוב האנשים כוס מיץ תפוזים, תותים, ברוקולי, או גמבה בסלט, יעשו את העבודה וימלאו את הצריכה היומית המומלצת. כל מה שמעבר לזה, פשוט יישטף החוצה דרך השתן.

חנית נצר- מנהלת הדרכה ראשית במותג הניו יורקי קיל'ס: "ויטמין C הוא מהוויטמינים החשובים בגוף. הוא קשור לצמיחה והתפתחות תקינה, הוא קשור לחיזוק מערכת החיסון והגנה מפני התקררויות וזיהומים, הוא קשור לבנייה ותיקון של עצמות (גם של שיניים וציפורניים). הוא מסייע בספיגה של ברזל מהמזון, מסייע להחלמה של פצעים ובכלל, והוא קשור גם למניעת כיבים (אולקוס) ואפילו סרטן".

מה המינון של ויטמין C שצריך לקחת מידי יום?

לאנשים בוגרים, המינון היומי המומלץ הוא 2,000 מ"ג ביום (גבול עליון). המינון הנכון עשוי להשתנות מאדם לאדם, בהתחשב בגורמים נוספים כמו מצב בריאותי כללי, משקל וגובה.

מרבית האנשים, יצטרכו להתאמץ כדי להגיע למינון היומי המומלץ, שכן ויטמין C מסיס במים, הוא לא מאוחסן בגוף והעודפים נשטפים החוצה דרך מערכת השתן.

דבר נוסף, וחשוב שצריך לזכור הוא שהרעיון של מינון יומי מומלץ מבוסס על מניעת חוסר בוויטמין, לא על מניעת מחלות כרוניות.

ויטמין – C לעור

העור בנוי משלוש שכבות: אפידרמיס, דרמיס והיפודרמיס. הקולגן הנמצא בדרמיס, הוא חלבון המהווה בסיס לחיבור רקמתי אשר נותן תמיכה למבנה העור, ולכן הכרחי למראה עור צעיר

גמיש ורענן. עם השנים, באופן טבעי, קצב ייצור הקולגן הולך ופוחת. תורמים לכך גם החשיפה לשמש, זיהום האוויר וגורמים סביבתיים שונים.

לוויטמין C חשיבות רבה בשלבי ייצור סיבי הקולגן, למעשה ניתן לומר כי אין קולגן ללא ויטמין .C מחקרים מוכיחים כי ויטמין C יכול לדכא באופן מידי פעילות של רדיקלים ולהגן על רקמות בשל היותו נוגד חמצון חזק. הוא מגן על העור ומסייע להפחתת נזקים ומניעת מחלות עור כמו אטופיק דרמטיטיס ועוד.

ויטמין – C ל לפנים חלקות, בריאות יותר וללא כתמים – יעיל לטיפול באקנה, פיגמנטציה, הבהרת העור – מעכב ייצור מלנין.

ויטמין C לשיער

ויטמין C הוא נוגד חמצון חזק ואחראי, גם להפחתת נזק שנגרם ע"י רדיקלים חופשיים. הרדיקלים החופשיים עלולים להזיק לשיער ולהפוך אותו לשברירי וחלש. ויטמין C עוזר לקדם צמיחה של שיער בריא ומסייע למניעת מצבי החלשות השיער ונשירתו.

מחסור בויטמין C יוביל למחסור בקולגן העלול לגרום לשיער יבש ומפוצל ואף לנשירת שיער והתקרחות. כמו כן, ידוע שאחד מתסמיניו של מחסור בברזל הוא נשירת שיער.

מסייע לספיגת ברזל עוד סיבה לכך שויטמין זה מסייע לשמור על שיער מלא ובריא

מגן על העור ומסייע להפחתת נזקים ומניעת מחלות עור כמו אטופיק דרמטיטיס ועוד.

עוזר לקדם צמיחה של שיער בריא ומסייע למניעת מצבי החלשות השיער ונשירתו.

יתרונותיו של ויטמין C

קשור לצמיחה ותהליכי גדילה, התפתחות תקינה, חיזוק מערכת החיסון והגנה מפני התקררויות וזיהומים וכן, לבניית ותיקון העצמות (גם שיניים וציפורניים), מסייע בספיגת ברזל מהמזון, בהחלמת פצעים, וקשור במניעת כיבים (אולקוס).

גוף האדם מסתייע בוויטמין C להאטת תהליך ההתחמצנות. זהו אנטי-אוקסידנט רב עוצמה המסוגל לנטרל רדיקלים חופשיים.

אחראי על יצור ובניית קולגן, תורם לבריאות החניכיים, תאי הדופן של כלי דם, ובמידה רבה בהחלמת פציעות ורקמות צלקתיות.

משמעותי במספר תהליכים ביוכימיים בשל פעילותו כקו-פקטור למספר אנזימים ועוזר לגוף לספוג ברזל מהמזון.

יעיל לטיפול באקנה, פיגמנטציה, הבהרת העור – מעכב ייצור מלנין.

לויטמין C יש חלק נכבד בתהליכי בקרת דלקת. אנטי-אוקסידנט רב עוצמה המסוגל לנטרל רדיקלים חופשיים, מסייע בבניית קולגן, מסייע בשמירת בריאות העור, השיניים, החניכיים, תאי הדופן של כלי דם, ובמידה רבה בהחלמת פציעות ורקמות צלקתיות.

ויטמין C ידוע כתרופת פלא לחיזוק המערכת החיסונית . לפי מחקרים שנעשו בשנים האחרונות על ויטמין C הוכיחו שוב ושוב כי יש לו השפעה מרבית על חיזוק המערכת החיסונית. חשוב לתהליכי גדילה עקב תמיכתו בתהליכי התפתחות.

ויטמין C אחראי על יצור הקולגן ומסייע בתהליך ריפוי של פצעים ומזעור חבלות ואף מסייע במניעה של התפרצות זיהומית. יש לו תפקיד קריטי במספר תהליכים ביוכימיים בשל פעילותו כקו-פקטור למספר אנזימים. כמו כן, ויטמין זה עוזר לגוף לספוג ברזל מהמזון ומחסור בו עלול להוביל למצב של אנמיה.

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: