מבזקים

נעצרו: קבלנים, עו"ד, בעלי חברות בפרויקטים ועובדים באגף ההנדסה במשרד הבטחון

תוכן עניינים

חשד לניהול קרטל והטיית מכרזים של קבלנים עו"ד ובעלי חברות בפרויקטים ומכרזי בינוי ואחזקה של משרד הביטחון וחשד למעורבות ארגון פשע בביצוע ובמעורבות בפרשה

אהרון קלפה | כ״ב בשבט ה׳תשפ״ג | יום שני 13 בפברואר 2023 | מערכת ישראל ניוז

שוטרי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית, יאל"כ בלהב 433 והממונה על הביטחון במערכת הביטחון, מלמ"ב מנהלים בשנה האחרונה חקירה סמויה, שממנה עולה חשד להטיית מכרזים של משרד הביטחון על ידי קבלנים וחשודים נוספים. כמו כן נמצא חשד לעבירות שוחד עם גורמים באגף ההנדסה והבינוי של משרד הביטחון, בתמורה לקבלת מידע פנימי והטיית מכרזים בתחום הבינוי.

מחקירות היחידה עולה כי לאחד הקבלנים החשודים בפרשה, קשר עסקי עם ראש ארגון פשע ועם גורמים נוספים המזוהים עם אותו ארגון.

הבוקר הפכה החקירה לגלויה עם מעצרם של עשרות חשודים ומעוכבים לחקירה ובהם קבלנים, עו"ד, בעלי חברות, עובדים ומשרתים באגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון, החשודים בעבירות של לקיחת שוחד, מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לפשע, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות עפ"י חוק איסור הלבנת הון, עבירות עפ"י חוק התחרות ועבירות על פי פקודת מס הכנסה.

החקירה החלה בעקבות מידע שסיפקה יחידת החקירות של המלמ"ב במשרד הביטחון ושותפים לה גם רשות התחרות, המשטרה הצבאית החוקרת, מצ"ח והמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

מחקירת היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית והמלמ"ב עולה כי עפ"י החשד בקרטל פעלו עשרות חברות במאות מכרזים ובאומדנן עבירות בסכום של מיליארד ₪ וכי הקרטל פעל בצורה סדורה ולאורך זמן והתעצם בעקבות קשרי שוחד עם גורמים במשרד הביטחון ובצבא ובמסגרת אותם קשרים, החשודים קיבלו מידע פנים והטבות שונות. החשודים הגישו הצעות מחיר במכרזים במטרה לייצר את הממוצע אליו כיוונו כשבתוכן תהיה גם הצעת המחיר הקרובה ביותר לממוצע שהיא שתזכה במכרז. בשיטה הזאת, רימה הקרטל את משרד הביטחון וכספי המכרזים הושגו במרמה ונעשה בהם שימוש אסור.

הקרטל פעל בשיטה נוספת כאשר אחד הקבלנים החשודים הינו בעל שליטה מלאה בחברות שהוא אינו רשום בהן והרישום הפיקטיבי נועד להציג מצג שווא בפני משרד הביטחון ולהשפיע על שיקול הדעת כאילו מתחרות חברות שונות במכרז, כאשר בפועל החשוד הוא זה שעמד מאחורי כל אותן חברות.

על פי החשד, הקרטל חבר לחברות בעלות סיווג גבוה שזכו במכרזים ובתמורה לאחוזי רווח, לקחו אחריות מלאה על ביצוע המכרז מבלי שהחברה הזוכה תהיה מעורבת, כל זאת ללא ידיעה ו/או הסכמה של משרד הביטחון ובניגוד לתנאי המכרז.

במהלך המבצע הבוקר, נתפסו חשבונות בנק, נדל"ן ועוד והמשטרה תבקש את חילוטם במסגרת ההליך הפלילי נגד החשודים.

כאמור נעצרו ועוכבו לחקירה עשרות חשודים והם מובאים בשעה זו למשרדי היחידה, בסיומה ולאחר קבלת ממצאיה יובאו לדיון בהארכת מעצרם בבימ"ש השלום בראשל"צ.

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: