מבזקים

גנץ: "ההסכם המתגבש עם סעודיה, כולל הזדמנות גדולה גם בהתמודדות עם הטרור"

תוכן עניינים

יו״ר המחנה הממלכתי ושר הביטחון לשעבר בני גנץ נאם היום בכנס השנתי של המכון למדיניות נגד טרור (ICT) באוניברסיטת רייכמן ואמר: "רואה במתווה הנשיא בסיס להתקדמות לעבר הסכמות. אם יהיה על השולחן פתרון שישמור על הדמוקרטיה אני אהיה שם, לא משנה מה הסיבות של נתניהו"

משה פריאל | כ״ה באלול ה׳תשפ״ג | יום שני 11 בספטמבר 2023 | מערכת ישראל ניוז

גנץ בנאום באוניברסיטת רייכמן: "רואה במתווה הנשיא בסיס להתקדמות לעבר הסכמות. אם יהיה על השולחן פתרון שישמור על הדמוקרטיה אני אהיה שם, לא משנה מה הסיבות של נתניהו". על הדיונים בבג״ץ אמר: ״מותר לבקר את בית המשפט, אך מי שלא יכבד את החלטותיו לא רק יביא עלינו משבר חוקתי הוא ישלול את הלגיטימציה של השלטון לקבל החלטות".

מתוך דבריו בנוגע להסכם נורמליזציה עם סעודיה: "ההסכם המתגבש עם סעודיה, כולל הזדמנות גדולה גם בהתמודדות עם הטרור. הוא יכול להיות שיא בארכיטקטורה האזורית שהתחלנו זה מכבר לבנות – גם מול הציר האיראני. הסכם שיחזק את הגורמים המתונים ביהודה ושומרון, יחליש את ארגוני הטרור באיו"ש, בעזה ובלבנון, ולכן הוא יכול להיות טוב לישראל.

אני שומע על מי שמדבר על "ויתורים לפלסטינים" ונושאים אחרים. אני מציע לכולנו להמתין ולראות את המתווה והפרטים המקצועיים, ורק אז לחוות דעה האם מדובר בוויתורים או בצעדים שדווקא שומרים על הצרכים הביטחוניים והלאומיים של ישראל. כך גם לגבי הדיון בנושא הגרעין הסעודי, שצריך להיבחן באחריות ובחדרים הסגורים עם גורמי הביטחון.

לצד זאת, אני מוטרד מהעובדה, שישראל הפכה משותפה למשקיפה, ומכך שיש גורמים קיצוניים בממשלה שעלולים לטרפד את ההסכם.

אני אומר בצורה ברורה, אם אני אמצא שההסכם הזה טוב, ומשרת את האינטרסים הלאומיים הרחבים של מדינת ישראל, סיעת המחנה הממלכתי תתמוך בו. שום שיקול פוליטי לא יגבר על האינטרס האסטרטגי של מדינת ישראל".

עוד אמר: "ישראל תחת מתקפה רב זירתית, שבה מעורבת איראן שפועלת בעולם כולו, באוקראינה ובמזרח התיכון, שמממנת את חיזבאללה, חמאס וג'יהאד איסלאמי, שמבקשת ליצור מעגל טרור שמקיף את ישראל. בהקשר הזה, יש לממש מדיניות התקפית. יש לפעול קינטית ובצורה ישירה מול איראן ושלוחיה במרחב, ומעבר לו, באופן שיפגע בתשתיות הטרור, ויחזק את ההרתעה. זאת תוך הבנה ומוכנות למשמעויות של פעולות אלו".

בנוגע לדיון בבג״ץ מחר אמר: "מותר לבקר את בית המשפט ואת פסיקותיו, אך מי שלא יכבד את החלטות בית המשפט לא רק עלול להביא עלינו משבר חוקתי הוא ישלול את הלגיטימציה של השלטון לקבל החלטות. מנחם בגין דבק בעיקרון של "עליונות המשפט", אי אפשר להשלים עם כך שדווקא יו"ר תנועת הליכוד מסרב להתחייב לכך.

אני מודיע, שאקבל כל החלטה של בית המשפט, תהיה אשר תהיה, בכל סוגייה. אני קורא לראש הממשלה להודיע שלא משנה מה תהיה פסיקת בג"ץ, הוא יכבד אותה ויפעל לפיה. העמימות מסוכנת".

בנוגע לאפשרות של הגעה להסכמות אמר: "בימים האחרונים, קידם נשיא המדינה מתווה שאני ראיתי בו בסיס להתקדמות לעבר הסכמות רחבות שהיו שומרות על הדמוקרטיה, על עיקרון אי הפוליטיזציה של מערכת המשפט, וכן היו נותנות גם לצד השני להשפיע ולשנות, כי בסופו של יום ניצחון של צד אחד או כניעה, תגבה מאיתנו מחיר כבד. הנכונות שלי קיימת גם היום נתניהו יצטרך להוכיח כוונה מוכחת, ויכולת לעמוד מאחורי הצעותיו שלו, או הצעות אחרות אותן הוא מקבל.

אותי לא מעניין מה המניע של נתניהו, פגישה עם ביידן או פחד מבג"ץ, או הבנה של האתגר הלאומי שבפנינו. אם יהיה על השולחן פתרון שישמור על הדמוקרטיה, אני אהיה שם. אם יחזור ל"שיטת התשלומים" וימשיך בחקיקה חד צדדית – הוא יעשה טעות, שרק תביא להחרפת המשבר".

צילום: גלעד קוולרצ׳יק

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: