מבזקים

נשיא צרפת עמנואל מקרון: "אני מביע את תמיכתנו והזדהותנו, אנו שותפים לכאב שלכם"

תוכן עניינים

על רקע הלחימה המתמשכת נפגש נשיא המדינה יצחק הרצוג עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון המבקר בישראל ואמר: "בוקר טוב אדוני הנשיא, תודה שבאת לישראל בזמנים קשים אלה. אנחנו הישראלים אבלים. ישראל אבלה אחרי אירוע שמעולם לא כאבנו כאומה, ומאז הקמתנו כאבנו כמדינה לאורך השנים"

משה פריאל | י׳ בחשוון ה׳תשפ״ד | יום שלישי 24 באוקטובר 2023 | מערכת ישראל ניוז

עוד אמר נשיא המדינה יצחק הרצוג בפגישה עם נשיא צרפת המבקר בישראל: "אני רואה משפחות מדי יום ביומו, בוכות, כואבות, וכל האומה כואבת איתן. אבל אנחנו אומה חזקה ואנו מחויבים להתגבר ואנו מחויבים להשמיד את אויבינו.

צילום: עומר מירון

המצב מורכב ושביר ביותר. מצד אחד, אנו דורשים שחרור מלא ומיידי של כל אזרחינו החטופים – השחרור המיידי – של מי שכפי שראינו חוו פשעים ברורים נגד האנושות. ראינו את הסבל שלהם, צעירים ומבוגרים, 30 ילדים אדוני הנשיא, 30 ילדים נמצאים שם בחוץ, שנחטפו על ידי מחבלי חמאס שביצעו את אחת הזוועות הקשות ביותר בעת החדשה.

שמעתי את ההתבטאויות שלך – דיברנו די הרבה בשבועיים האחרונים. אני יודע כמה אתה דואג לאומה שלנו וביקורך כאן הוא ביטוי ברור של סולידריות. אני יודע גם שפגשת משפחות חטופים. ואני יודע שאתה חולק איתי את אותה ההרגשה. אין הבדל, אף לא אחד – ואני אמרתי את זה למשפחות עצמן – בין אזרח ישראלי לבין כל מי שמחזיק באזרחות אחרת. בסוף כולם אזרחי ישראל. כל הישראלים אחד הם, חיילים, אזרחים ובעלי אזרחות כפולה זרה. כולם אחד, ואנחנו רוצים אותם חזרה ומיד.

אנחנו עוקבים מקרוב אחר המצב בלבנון. אני חושב שחיזבאללה משחק באש.

אימפריית הרשע האיראנית שתומכת בהם ופועלת יום יום כדי לערער את היציבות במזרח התיכון, והמרחב משחקים באש. אני רוצה להבהיר שאנחנו לא מחפשים עימות על גבול הצפון או עם אף אחד אחר. אנחנו מתמקדים בהשמדת התשתית של חמאס ובהחזרת האזרחים שלנו הביתה. אבל אם חיזבאללה יגרור אותנו למלחמה, צריך להיות ברור שלבנון תשלם את המחיר.

לבנון לא יכולה להיות חברה ריבונית בקהילה הבינלאומית שאזרחיה נושאים דרכון לבנוני, אבל כשזה מגיע לתקיפה של ישראל, הם לא אחראים. אנחנו לא רואים את זה ככה. לא בשום צורה. ולפי החוק הבינלאומי, יש לנו את הזכות המלאה להגן על עצמנו.

ולסיום, אדוני הנשיא, כמוך, גם אנחנו מודאגים ביותר לגבי העלייה העצומה של האנטישמיות ברחבי העולם. גם במדינה שלך. אנו דואגים לאחינו ואחיותינו בקהילות היהודיות בכל רחבי העולם, לרווחתם ולביטחונם. ואני חושב שהקהילה הבינלאומית חייבת לנקוט בפעולות עוצמתיות להגנה על אזרחי העולם. תודה שבאת לישראל והבהרת את תמיכתך בנו".

נשיא צרפת, עמנואל מקרון: ״תודה על הדברים שלך אדוני הנשיא. הרשה לי להבהיר, אם הגעתי לכאן עם המשלחת שלי, המשמעות היא שאני מביע את תמיכתנו והזדהותנו. אנו שותפים לכאב שלכם. מה שקרה ב-7 באוקטובר היה מתקפת טרור נוראית נגד העם שלך, האומה שלך, ונגד זכויותיה. וזה גרם להלם עצום ברחבי העולם ובצרפת בפרט.

אני כאן כדי להביע את הסולידריות שלנו היום ובעתיד.

נפגשתי הבוקר עם כמה משפחות של אזרחים חטופים, ראיתי משפחות שאיבדו את הילדים שלהם, האחים שלהם, ועוד כמה משפחות שמחכות ליקריהם שמחוזקים כבני ערובה.

אני שותף לעמדתך- המטרה הראשונה שצריכה להיות לכולנו היא שחרור כל החטופים ללא כל הבדל, כי זהו פשע נורא, לזלזל כך בחייהם של ילדים, מבוגרים, וכל בני האדם- האזרחים והחיילים. אבל אני רוצה להבטיח לכם שאתם לא נשארים לבד במלחמה הזו נגד הטרור, אני מדבר כאן בשם מדינה שחוותה את התקפות הטרור הללו, לדאבוננו, והיית שם בשבילנו בתקופה הזאת.

חובתנו היא להילחם נגד ארגוני הטרור הללו, בלי שום ספק, ובלי, להרחיב את הסכסוך.

אני שותף לאזהרותיך, אבל צריך לפגוע בארגוני הטרור הללו. זה הכרחי לארגן פעולות ממוקדות.

אני רוצה להבטיח לכם, שאנו עומדים כתף אל כתף אתכם ועם מדינתכם, ונעשה כל שביכולתנו כדי להחזיר את השלום, הביטחון והיציבות לארצכם ולאזור כולו. זו הסיבה שהעברנו מסרים גם לקבוצות טרור פוטנציאליות אחרות, המכוונות או רוצות להצטרף למבצע הזה.

הזהרנו את חיזבאללה באופן ברור. העברנו מסרים מאוד ברורים, ונמשיך לדון יחד בנושא. אני ואתה דנו בזה עכשיו, ואני אדון עם ראש הממשלה נתניהו, יש לנו הרבה דברים לעשות ביחד.

מה שקרה – לא ישכח לנצח, בוודאות. ואנחנו נהיה כאן היום, מחר וביום שאחרי, למען שלום ויציבות. האנשים האלה נהרגו רק בגלל שהם יהודים והם רצו לחיות את חייהם בשלום".

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: