מבזקים

נתניהו: "אנחנו עומדים מול אויב ייחודי, אכזרי במיוחד. אויב לא אנושי"

תוכן עניינים

ראש הממשלה ביבי נתניהו לראש ממשלת ספרד סנצ'ס ולראש ממשלת בלגיה דה-קרו: "הערכים המוסריים שלכם לא מספיקים אם אינכם מוכנים להילחם עבורם"

שלום שי גיחז | י״א בכסלו ה׳תשפ״ד | יום חמישי 23 בנובמבר 2023 | מערכת ישראל ניוז

ראש הממשלה בנימין ביבי נתניהו נפגש היום (ה') עם ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס וראש ממשלת בלגיה אלכסנדר דה-קרו, בלשכת רה"מ בכנסת.

לאחר שראש הממשלה הציג בפניהם חלקים מסרטון הזוועות של דובר צה"ל אמר להם את הדברים הבאים: "אנחנו עומדים מול אויב ייחודי, אכזרי במיוחד. אויב לא אנושי. הם חותרים לרצח עם. הם לא נלחמים למען שטח זה או אחר, הם נלחמים כדי להשמיד את המדינה היהודית בכל גבול שהוא. הם אומרים את זה. באמנה שלהם כתוב: אם תמצא שיח והיהודי מסתתר מאחוריו – הרוג אותו. הרוג את היהודי. הרוג את כל היהודים.

המטרה שלהם היא מעבר להשמדת ישראל. הם חלק מציר טרור של איראן, חיזבאללה, חמאס, החות'ים. הם אומרים: מוות לאמריקה, שהיא השטן הגדול, ישראל היא השטן הקטן. אני מקווה שאני לא מעליב אתכם – אתם שטן בגודל בינוני.

הם שונאים את הציוויליזציה החופשית שלנו. הם רוצים לקבור אותה. יש להם אידאולוגיה שהיא מטורפת. במאה ה-21, אחרי עידן הנאורות, אחרי המהפכה המדעית, אחרי הקידום של זכויות אדם ודמוקרטיה – זהו טירוף טהור.

אני לא נותן לו את הצידוק של המוסר היחסי שאומר: יש להם את החברה שלהם. הם יכולים לעשות את הדברים הנוראיים האלה לנשים. הם יכולים לעשות את הדברים הנוראיים האלה לבני אדם. זו מערכת הערכים שלהם.

זו לא מערכת ערכים. זה דבר שיש להילחם בו. ודבר אחד שאנו מגלים במאה ה-21 הוא שההנחה שלנו שאנו יכולים לחיות את חיינו התרבותיים במדינות המתקדמות שלנו בעודנו חותרים לשלום, שגשוג וקידמה ונוכל פשוט להישען אחורה והברברים לא יחזרו – הם חוזרים. הם חוזרים במקומות רבים ואם לא נהיה מוכנים להילחם בברברים – הם ינצחו.

יש היסטוריון גדול שאני מעריץ, הוא הומניסיט נוצרי אמריקני בשם ויל דוראנט שכתב במאה האחרונה את תולדות התרבות. הוא אמר: ההיסטוריה לא מעדיפה את ישו על פני ג'ינגיס חאן. ההיסטוריה מעדיפה את החזקים. הערכים המוסריים שלכם לא מספיקים אם אינכם מוכנים להילחם עבורם.

יש פה דוגמה קלאסית של פראות וברבריות נגד הציוויליזציה. לפראות הזו יש שתי טכניקות: האחת היא לפגוע באזרחים באופן מכוון. כל חוקי המלחמה, החוק ההומניטרי שאנו מחויבים לו לחלוטין, עושה הבחנה פשוטה – הוא מותח קו ומחלק את העולם ללוחמים ולא-לוחמים. אפשר לכוון ללוחמים. צריך לכוון ללוחמים אבל לא לפגוע במכוון בלא-לוחמים. אותם לא-לוחמים יכולים להיפגע ללא כוונה. זה קורה בכל מלחמה לגיטימית.

מה שהטרוריסטים עושים הוא למחוק את תחושת החטא. הם אומרים שכולם הם מטרה. הנשים האלה בפסטיבל המוזיקה הן מטרה, תינוקות הם מטרה – כל האנשים הם מטרה – שורדי שואה הם מטרה – כולם הם לוחמים. כולם. והם שמים את כולם כמטרה באופן מכוון: כל תושב, אף אחד לא נחשב אזרח, אף אחד לא מוחרג מהרצח שלהם, מהאימה שלהם.

הם גם מסתתרים מאחורי אזרחים. הם מטמיעים את עצמם במכוון בתוך בתי חולים, בתי ספר, אזורי מגורים, מתקני האו"ם. הם משגרים את הרקטות שלהם משם. אלפי רקטות. יכולה להיות אזעקה כרגע, בזמן שאנו מדברים. אין כאן סימטריה. האנשים האלה מכוונים ישירות על הערים שלנו כל הזמן. אלפי ואלפי רקטות שהיו נופלות על ברצלונה, מדריד, בריסל, אנטוורפן, או כל אחת מהערים האירופאיות. אלפים. ישראל היא מדינה קטנה.

הם שמים למטרה את האזרחים באופן מכוון והם מסתתרים מאחורי אזרחים באופן מכוון ומשתמשים בהם כמגן אנושי. זה פשע מלחמה.

אז מה דמוקרטיה שמחויבת לחוקי המלחמה צריכה לעשות? האם חוקי המלחמה מחריגים פושעים כאלה? התשובה היא לא. חוקי המלחמה אומרים שצריך לעשות כמיטב יכולתכם לכוון לטרוריסטים. עשו כמיטב יכולתכם למזער את הנפגעים בקרב האזרחים.

אבל אם אנחנו הדמוקרטיות נשלים עם זה ונאמר שתחת שום נסיבות לא נוכל להיכנס כיוון שלמרבה הצער אזרחים יהרגו – אז הפסדנו. הפסדנו לפני שהתחלנו. אתם הפסדתם. ספרד הפסידה, בלגיה הפסידה כיוון שזה יתפשט. אתם תראו זאת בקרוב מאוד, כיוון שציר הטרור לא יעצור. אם הם יצאו מנצחים פה הם רוצים להרוס את המזרח התיכון ואז הם ימשיכו לאירופה ולאחר מכן ימשיכו הלאה.

אם אתם חושבים שאני מגזים אני לא. פה יוכרע ציר ההיסטוריה. האם נעצור אותם פה או שהם ממשיכים אליכם.
כיצד עוצרים אותם? מה עושים? מה המדינות המערביות, הדמוקרטיות עושות כשהטרוריסטים מטמיעים את עצמם בקרב אזרחים?

אומר מהתחלה שכל מוות של אזרח הוא טרגדיה. כל אחד. ועל מנת להימנע מכך, מה שעושים הוא תחילה לנסות להוציא את האזרחים מאזור הסכנה. זה בדיוק מה שעשינו. ביקשנו, קראנו, התקשרנו, שלחנו עלונים לאזרחים באזורים בהם התכוונו לתקוף את הטרוריסטים של חמאס וביקשנו מהאזרחים לעזוב. כשהם ניסו לעזוב, החמאס השאיר אותם שם תחת איומי נשק. הם אמרו להם להישאר כיוון שלחמאס לא אכפת שהאזרחים שלהם נהרגים.

זו כת מוות משיחית שמתחבאים בבונקרים. כפי שאמר אחד הדוברים שלהם, המנהרות שייכות לחמאס. מעליהן אלה האזרחים – זו הבעיה של ישראל והאו"ם. זו לא בעיה שלהם. להפך, האזרחים הם המגן שלהם. אז מה אתם עושים?

ביקשנו מהאזרחים לעזוב. חמאס מנסה לעצור אותם מלעזוב. למרבה המזל, רבים עזבו. הקמנו מסדרון בטוח מצפון עזה, שם ריכזנו את המאמץ נגד הטרוריסטים, לכיוון הדרום. מרחב בטוח בדרום, מסדרון בטוח לדרום. חמאס ירה במסדרון הבטוח. הם ירו על המסדרון הבטוח כדי ללכוד את האנשים. אבל הם המשיכו לעזוב.

אני שמח לומר שיש ירידה בנפגעים אזרחים – שזו מטרתנו. המטרה שלנו היא שלא יהיו בכלל. זה קורה בעיקר בגלל הפעולה הצבאית. הפעולה הצבאית גרמה לכך שהאזרחים מקשיבים לאזהרות שאנחנו נותנים והם עוזבים דרומה. כשהם נעים דרומה, אנחנו נותנים להם תמיכה הומניטרית. יש כ-150 משאיות שנכנסות וזה כנראה יעלה ל-200 ועוד. יש מזון, תרופות, מים. עדיין לא ראיתי את המאמץ שהייתי רוצה לראות מטעם האו"ם והסוכנויות הבינלאומיות כדי לבנות שם מקומות מחסה. החורף מגיע ואין סיבה לא לבנות עשרות אלפי אוהלים באזור הבטוח, ליד האזור הבטוח כיוון שהאו"ם לא נכנסים לאזור הבטוח – אני נדהם מזה. אמרתי: בסדר, ניתן לכם הרבה אזורים קטנים והם בונים אזורים בטוחים קטנים כדי להוציא את האוכלוסייה מאזור סכנה.

ישראל עושה כל שביכולתה כדי להוציא את האוכלוסייה מחוץ לאזור סכנה בעוד שחמאס עושה כל שביכולתו כדי להשאיר את האוכלוסייה בתוך אזור הסכנה. אלה העובדות.

אני אתן לכם דוגמה שאתם מכירים – היטלר והנאצים המקוריים. הם פולשים לאירופה, מבצעים זוועות בקנה מידה עצום.

אגב, הרוצחים האלה היו עושים בדיוק את מה שעשה היטלר אם הם היו יכולים. ההבדל היחיד ביניהם הוא ביכולות ולא בכוונה או בפראות. היטלר פולש לאירופה, מבצע את מעשי הפראות הנוראיים האלה, את השואה ועוד. ובעלות הברית פולשות לנורמנדי. הצבא הגרמני נמצא בערים. ראיתם את התצלומים. האם בעלות הברית אומרות: לא, איננו יכולים לעשות דבר. איננו יכולים לירות כיוון שהגרמנים נמצאים בקרב אזרחים? וודאי שלא. הם ניסו לעשות בדיוק את מה שאנו עושים. הם ניסו למזער את המחיר ואז הם נכנסו לערי צרפת ולערי גרמניה ולמרבה הצער, אזרחים רבים מאוד נפגעו.

אני לא יודע איך ההיסטוריה הייתה נראית אם היו הפגנות ומחאות במערב נגד בעלות הברית על כך שיש נפגעים בקרב אזרחים גרמנים. אני יודע שההיסטוריה הייתה נראית אחרת. אבל אנחנו בעלות הברית, יחד עם הערבים המתונים, ארצות הברית ואירופה – אנחנו בעלות הברית והם הנאצים החדשים. ולא ייתכן שיציבו לישראל סטנדרט שאף אחד אחר לא צריך לעמוד בו. עלינו להילחם בטרוריסטים.

אנחנו בציות מלא לחוק הבינלאומי. אני חושב שאנחנו מציבים סטנדרט אחר במובנים רבים. אנו מבקשים למזער את הנפגעים בקרב האזרחים וחמאס חותר למקסם אותם. ואני מפציר בכם לעשות את ההבחנה הזאת, לא רק כי זו הבחנה נכונה וצודקת אלא כי החברות שלכם נמצאות בסיכון. אתם הבאים בתור.

זו המלחמה למען הציוויליזציה וחייבים לנצח בה. אנחנו ננצח בה כיוון שאין לנו ברירה אחרת. אין לנו עתיד אם לא ננצח בה. חמאס כבר אמר שהם יעשו את זה שוב ושוב ושוב. לכן, נהיה חייבים למגר אותם. בדיוק כפי שלא ניתן היה להותיר נוכחות מצומצמת של הנאצים בגרמניה. לא ניתן היה לעשות זאת. ואנחנו לא מתכוונים להותיר נוכחות מצומצמת של חמאס בעזה. אבל ההשלכות גדולות בהרבה. כולנו צריכים להתאחד כדי לוודא שפראות מסוג זה לעולם לא תראה שוב את פניה. אני מודה לכם".

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: