מבזקים

היסטוריה באירופה: מפלגות הימין הקיצוני מזנקות, מקרון פיזר את האספה הלאומית

תוכן עניינים

מפלגות הימין הקיצון במדינות רבות באירופה זכו לעלייה משמעותית, אולם ככל הנראה לא יזכו לרוב מלא. נשיא צרפת הזהיר: "עליית הקיצונים היא סכנה לאומה שלנו ולאירופה"

גבריאל ודררו | יום ראשון ד׳ בסיוון ה׳תשפ״ד | 9 ביוני 2024 | מערכת ישראל ניוז

תוצאות דרמטיות והיסטוריות בבחירות לפרלמנט האירופי: בתוצאות שהחלו להתפרסם כבר הערב (ראשון) עולה כי מפלגות הימין הקיצון במדינות רבות באירופה זכו לעלייה משמעותית במספר המושבים שלהן. עם זאת, נראה שהמפלגות אמנם כנראה לא יזכו לרוב מלא, אך יחזיקו במספר מושבים גבוה במיוחד.

חדשות אירופה | צילום AP

על פי אתר חדשות אירופה, בגרמניה, מפלגת הימין "אלטרנטיבה לגרמניה" זכתה לפי מדגמים ראשוניים ב-16.5 אחוז מהקולות, עלייה של 5.5 אחוז בהשוואה לבחירות הקודמות, ובכך הפכה למפלגה השנייה בגודלה במדינה.  גם בצרפת מפלגת הימין הקיצוני "האיחוד הלאומי" בראשותו של ג'ורדן ברדלה, מפלגתה של לה-פן,  זינקה לפי המדגמים ל-30 אחוזים. מפלגתו של נשיא צרפת, בראשות ואלרי האייה, צנחה הפעם לכ-15% לאחר שהשיגה מעל 22% ב-2019.  גם המפלגה הירוקה, איבדה מחצית מכוח ונמצאת באותו המצב.

בתגובה לתוצאות בחר נשיא צרפת עמנואל מקרון לפזר את האספה הלאומית: "אני לא יכול להתנהג כאילו לא קרה דבר. עליית הקיצונים היא סכנה לאומה שלנו ולאירופה". לדבריו, הבחירות יתקיימו ב-30 ביוני, והסיבוב השני שלהן בשבעה ביולי.

באוסטריה, מפלגת "החירות" זכתה ב-27% – 10% יותר מהבחירות הקודמות. בהולנד, מפלגת החירות של וילדרס גם היא זכתה לרוב, וגם בספרד הימין הקיצוני זינק. באיטליה נראה שג'ורג'יה מלוני עומדת לנצח. גם בלגיה, סלובקיה, צ'כיה והונגריה הייתה עלייה בקרב מפלגות הימין, לעומת ירידה מסוימת למפלגות ליברליות.

סקרי היציאה מגיעים כבדים ומהר כאשר קלפיות מתחילות להיסגר סביב 21 המדינות החברות בהן התקיימה ההצבעה ביום ראשון, מה שמאשר תנודה ימינה.

הבחירות שהתפרשו על פני ארבעה ימים הן ההצבעה הטרנס-לאומית הגדולה ביותר בעולם עם כ-360 מיליון אזרחי האיחוד האירופי שנקראו להצביע על כך כדי לבחור 720 חברי הפרלמנט האירופי.

איטליה תהיה המדינה האחרונה שתסגור את הקלפיות שלה בשעה 23:00 CET.

סקרי דעת קהל מנבאים הישגים היסטוריים למפלגות הימין הרדיקלי. תוצאה כזו עלולה לשנות את מאזן הכוחות במוסד היחיד של האיחוד האירופי שנבחר באופן דמוקרטי ולתת לכוחות הימין השפעה רבה יותר מאי פעם על מדיניות האיחוד האירופי. גם על כף המאזניים – מי לוקח את ההגה במוסדות האירופיים בבריסל, כולל הנציבות והמועצה, כשהבחירות אמורות לעורר מרוץ למשרות המובילות באיחוד האירופי.

לסיכום

העצרת הלאומית של הימין הקיצוני (RN) הבטיחה ניצחון מדהים בצרפת עם למעלה מ-31% מהקולות, על פי סקר יציאה, כפול ממספרם של מפלגת המרכז של הנשיא עמנואל מקרון Renew.

סקרי יציאה הציבו את מפלגת המרכז-ימין CDU בראש בגרמניה ואת מפלגת הימין הקיצוני חופש (FPÖ) באוסטריה.

תוצאות הולנדיות. 47% מציבור הבוחרים ההולנדי הצביעו ביום חמישי (6 ביוני), כאשר מפלגת הימין PVV התגלתה כמרוויחה הגדולה ביותר של הלילה בהתבסס על סקר היציאה, וקפצה ממושב אחד לשבעה. אבל הקואליציה הירוקה-סוציאליסטית עלתה במפתיע עם שמונה מנדטים, על פי ההערכה שתאושר הערב.

הבחירות ספגו אלימות, מכיוון שראש ממשלת דנמרק ספג תקיפה בקופנהגן ביום שישי בערב (7 ביוני) זמן קצר לאחר אירוע קמפיין.

התקשורת הסלובקית דיווחה גם על תוצאות ראשוניות המצביעות על כך שסלובקיה הפרוגרסיבית החברתית-ליברלית הובילה את מפלגת Smer הפופוליסטית של ראש הממשלה רוברט פיקו לניצחון.

מקור

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: