מבזקים

כואב הלב: היה פה בית כנסת? זה לא כתב"מים של חיזבאללה, זה המנהל האזרחי

תוכן עניינים

ארבעה מבנים של בתי כנסת ובתי מדרש בציון הקדוש של רבי עקיבא בטבריה, נהרסו כליל על ידי המנהל האזרחי בשיתוף של צוות גדול שמנה כ-100 שוטרים

צבי סרוסי | יום רביעי י״ג בסיוון ה׳תשפ״ד | 19 ביוני 2024 | מערכת ישראל ניוז

הרוחות סוערות בטבריה: הבוקר בשעה 4:00 עד שעה 9:15 נהרסו ארבעה מבנים של בתי כנסת ובתי מדרש במתחם רבי עקיבא, על ידי המנהל האזרחי בשיתוף עם משטרת ישראל. הנזקים לכלל המבנים בעלות של מיליוני שקלים.

תושבי טבריה התעוררו לבוקר שחור כאשר ארבעה מבנים ששימשו כבתי כנסת ובתי מדרש במתחם הציון של רבי עקיבא, נהרסו על ידי המנהל בתואנה שנבנו שלא בהיתר על אדמות מינהל. לאברכים ולמתפללים רבים שהגיעו הבוקר להתפלל, ראו את המתחם סגור על ידי המשטרה ומחסומים משטרתיים הוקמו מסביב. כמו כן כוחות רבים של משטרה שכללו כ- 100 שוטרים הגיעו למבצע רחב היקף רחב להריסת אותם המבנים באישון לילה משעה 4:00 בבוקר ועד לשעה 9:15 בבוקר פעלו הטרקטורים בהריסת המבנים ואם לא די בכך, לא נתנו לאותם מתפללים להתקרב למקום.

כמו כן תלמידי בתי ספר שקשורים למוסדות שנמצאים בסמוך, שהגיעו ברכבים פרטיים נאלצו ללכת ברגל כ- 2 ק"מ כדי להגיע לבתי בספר שלהם. מתפללים רבים ראו את המחזה המזעזע הזה הביעו שאט נפש, מורת רוח ותדהמה למעשה המזוויע הזה, לדבריהם באומרם: "רק בגלל שזה בית כנסת של יהודים המנהל האזרחי מרשה לעצמו להרוס ואם זה היה כנסייה או מסגד הם לא היו מעזים לגעת במבנים וכל שכן להרוס אותך כמו שעשו במקרה הזה".

עוד אמרו מתפללים שהמראות הללו מזכירים להם תקופות של ימים אפלים, של פוגרום, שריפות והריסת בתי כנסת כמו שנעשה בזמן השואה ואין פוצה פה. רדפו אותנו בעבר בימים אפלים ורודפים אותנו גם עכשיו בכך שהורסים לנו את בתי הכנסת במדינת ישראל. שלא אחד בלבד עמד עלינו לכלותנו והקדוש ברוך הוא מצילנו מיידם, לא נכנענו אז וגם לא ניכנע עכשיו".

אבנר יוסף שקשור למתחם בציון של רבי עקיבא שנהרס אמר: "אם זה היה מסגד, או כנסיה זה לא היה קורה ופה מקום שלומדים בו תורה, כן הורסים?".

צילום: צבי סרוסי

זה מה שנשאר אחרי הריסת המתחם | צילום: צבי סרוסי

צילום: צבי סרוסי

הספרים נשלחו לגניזה | צילום: צבי סרוסי

בנימה זו אותם מתפללים פונים לכל מי שאחראי לתת רישיון להקמת מתחם חדש ומבנה חדש לבית כנסת שיוקם בעתיד על אדמת הריסות המבנה.

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: