מבזקים

רשות הטבע והגנים משיקה את התערוכה השנתית במערות בית גוברין – 'טהירו'

תוכן עניינים

יצירת האמנות טהירו המבוססת על אלבומו של אביתר בנאי עוגן במים, מוצגת בגן הלאומי בית גוברין החל מה-20 ביוני עד סוף אוקטובר

מימי קרוננברג | יום שישי ט״ו בסיוון ה׳תשפ״ד | 21 ביוני 2024 | מערכת ישראל ניוז

רשות הטבע והגנים השיקה את תערוכה שנתית במערת הפעמון בבית גוברין עם יצירת האמנות 'טהירו' של האומנים יוסף משיח, דניאל נחום ואביתר בנאי. התערוכה תיפתח לציבור הרחב החלה ועד סוף אוקטובר, בכל ערבי חמישי ומוצ"ש, בין השעות 19:00 ועד 22:00, כניסה אחרונה לאתר ב-21:00.

צילום בימוי ועריכה | דוד רביבו

'טהירו' היא יצירת וידאו וסאונד תלוית זמן ומקום, אשר נוצרה בהשראת המערות בבית גוברין ומתבססת על אלבומו האחרון של אביתר בנאי 'עוגן במים'. מתוך החלל האקוסטי הייחודי של מערות הפעמון בוקעים צלילים ומנגינות, ועל הקירות מוקרנים דימויים שונים היוצרים דואט עדין ביניהם. בין שיר לשיר, בנאי מקריא בקולו טקסטים שנכתבו על ידו במיוחד עבור התערוכה, ובהם גם טקסט של יהודה עמיחי. הטקסטים נוגעים ליחסים אנושיים: בין בני זוג, בין אנשים זרים השונים ובין אדם למקום. במסגרת היצירה, תושמע לראשונה מנגינה מיוחדת בלחן המוסיקאי מאיר בנאי ז"ל. "השירים האלה נותנים לי הקשר, מקום ושייכות, אני זקוק לזה עכשיו מאוד. כולנו זקוקים לזה עכשיו", אומר בנאי.

שם התערוכה 'טהירו' מגיע מעולמות המיסטיקה היהודית ומפורש כ"זוהר" או "אור עליון שקדם לבריאה". יצירת הוידאו של האמנים יוסף משיח ודניאל נחום מבקשת לשוב אל אותה נקודת ראשית, הרגע של התהו ובהו מתוכו הדברים מתהווים ונוצרים. היצירה מתחילה מצורות ראשוניות מופשטות אשר בהדרגה הופכות לדימויים ברורים הנעים בחלל ואחר כך לסימנים ולאותיות.

יוסף משיח: "כבני אדם יצרנו כלים וחומרים שהם הבסיס לעולם המודרני שבו אנו חיים. ייתכן והעולם הזה סופו בכיליון, אבל בתוך הסופיות טמונה גם האפשרות שייווצר עולם חדש. היצירה היא חלק מהגלגל האינסופי הזה".

בתערוכה 'טהירו' מערות הפעמון מתעוררות לחיים עם צורות, צלילים וצבעים אשר הופכים את הביקור לחוויה מיוחדת במינה המכנסת פנימה ועוטפת את הקהל מכל עבר.

תומר סאראגוסטי, מנהל אתר בית גוברין ברשות הטבע והגנים: "ביקור במתחם מערות הפעמון בבית גוברין בשעות הערב והחשכה מאפשרים הזדמנות יוצאת דופן להרגיש את הסביבה הטבעית ולהוסיף לה רובד נוסף של תרבות ויצירה מעוררת ומרגשת. מתחם מערות הפעמון הדרומיות שהיה סגור לכניסה במשך שנים, יואר ויאפשר טיול מפעים בפני עצמו לפני המפגש עם יצירת האמנות. כדי להשלים את חווית הביקור, ניתן להזמין מראש גם מארז פיקניק המכיל את מיטב תוצרת הארץ והוא יחכה במרכז השירות בגן הלאומי".

אוצרת: הילי וורטמן מויאל | ניהול אומנותי: יאיר מוס | הפקה: כרמי וורטמן

התערוכה תתקיים בגן לאומי בית גוברין, מתחם מערות הפעמון uתהיה פתוחה בערבי חמישי ומוצאי שבת החל מה-20 ביוני ועד סוף אוקטובר

התערוכה תפתח בשעות 19:00 עד 22:00. כניסה אחרונה לאתר ב 21:00. הטיול בגן הלאומי יתאפשר במתחם מערות הפעמון בלבד.

צילום סטילס | שי אייזקס רשות הטבע והגנים

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: