מבזקים
דף הבית / סקירה מהעבר / מלחמת העולם השניה: זירת האוקינוס השקט

מלחמת העולם השניה: זירת האוקינוס השקט

זירת האוקינוס השקט היתה יחסית שקטה בשנתיים הראשונות של מלחמת העולם למרות שיפן הכריזה על הצטרפות למדינות הציר היא לא השתתפה בפועל במלחמה אך הכינה את צבאה לעימות שיבוא.

ארה"ב באותה תקופה לא השתתפה במלחמה אך הטילה אמברגו נפט ומוצרים חיוניים על יפן שהתנהגותה לא מצאה חן בעיני ארהב, ששלטה במקומות שונים באוקינוס השקט ויפן חמדה אותם ולכן בבוקרו של ה7/12/1941 יצאה יפן בהפתעה גמורה למתקפה נפשעת על הכוחות האמריקאים באיזור.

המתקפה החלה כש 120 מטוסים המריאו מ 6 נושאות מטוסים יפניות ויצאו לתקוף את הצי האמריקאי שעגן בנמל פרל הארבור שבהוואי 60 מטוסים נוספים יצאו לתקוף את שדות התעופה ומתקני צבא אמריקאים.

בנושאות המטוסים היו כ450 מטוסים יפנים והם יצאו לתקיפה ב2 גלים, בתקיפה הושמדו כמעט כל מטוסי ארה"ב על הקרקע  כ180 מטוסים וחלק קטן המריא כדי לתקוף את היפנים, בתקיפת המעגן הותקפו וטובעו 12 ספינות ועוד 7 נפגעו בהם ספינת המערכה אריזונה שם נהרגו למעלה מאלף מלחים, הצוללות האמריקאיות וכן 3 נושאות המטוסים שהו בלב ים ולכן לא נפגעו. במקביל לתקיפה האווירית החלו היפנים לפלוש למספר מדינות סמוכות כמו פורמוזה תאילנד פיליפינים והונג קונג ובורמה, בתקיפה בפיליפינים כותרו הכוחות האמריקאים והפיליפינים יחד עם המפקד הבכיר דאגלס מקארתור שהצליח בסופו של דבר להימלט ולחזור כעבור זמן כמפקד העליון של בנות הברית באוקינוס השקט.

סה"כ איבדה ארה"ב בתקיפה כ190 מטוסים 12 ספינות. 2300 הרוגים ומספר דומה של פצועים.

יום לאחר התקיפה הכריז הנשיא האנמי רוזוולט מלחמה על יפן והחל לשגר כוחות לאיזור, יומיים מאוחר יותר הכריזו גרמניה ואיטליה מלחמה על ארה"ב. מכאן מתחילה מלחמת העולם השניה במלוא עוצמה ובכל החזיתות מלחמת הכל בכל.

עד כאן. המשך האירועים ויש עוד רבים כאלו בפרקים הבאים

 

מאת: אלי ששון 

 

pearl-harbor-japanese-attack-1-colors

Amir-Schiby-Pearl-Harbor

בדוק גם

מלחמת שלום הגליל הראשונה

היום שהיה: לפני 38 שנים נורתה היריה הראשונה שהביאה למלחמת שלום הגליל

האירוע שקדם למלחמת לבנון הראשונה או בשמה הרשמי מבצע שלום הגליל, קרה ב- 3 ביוני …

תגובה אחת

  1. זו הסקירה הראשונה מתוך סקירות רבות שיעלו