מבזקים

התאסלם, התחתן, התעניין והצטרף לשורות דאע"ש

תוכן עניינים

התאסלם, התחתן, התעניין בדאע"ש. קנה כרטיס טיסה לכיוון אחד במטרה להצטרף ללחימה של כוחות דאע"ש בסוריה, ונעצר.

הבוקר הותר לפרסום פרשיה בטחונית: בתאריך 7/2/17 נעצר ולנטין מזלבסקי בן ה-39 תושב הכפר שיבלי, לאחר חקירה משותפת של שירות הביטחון הכללי וימ"ר צפון בחשד שיצר קשר עם מספר פעילי ארגון "המדינה האיסלאמית דאע"ש" ארגון מחבלים קיצוני ביותר, הנמנה על ארגוני ג'יהאד עולמיים.

הבוקר הוגש לבית משפט מחוזי נצרת, באמצעות פרקליטות מחוז צפון, כתב אישום. מהעובדות עולה כי במשך מספר חודשים טרם מעצרו, גילה הנאשם עניין הולך וגובר בדאע"ש. הנאשם נהג לצפות תכופות בסרטונים, שירים ודרשות של דאע"ש. כמו כן נהג הנאשם לשמור ברשותו תכנים הקשורים לארגון.

הנאשם הצטרף לקבוצות שונות ברשתות החברתיות, באמצעותן עמד בקשר עם פעילי ותומכי דאע"ש בישראל ובעולם. בין היתר, עמד הנאשם בקשר עם שייח' אסד אלתווחיד המכונה "אבו חודייפה" אשר לחם בשורות הארגון בסוריה.

בחודש יולי 2016 זומן הנאשם לתחקור בטחוני. במהלך התחקור הובהר לו כי המדינה האסלאמית היא ארגון בלתי חוקי והוא הונחה להימנע מפעילות ביטחונית.

למרות האזהרה, בחודש אוקטובר 2016 או בסמוך לכך, גמלה בלבו של הנאשם ההחלטה להסתנן לסוריה ולהתגייס לשורות הארגון.

על רקע החלטתו זו, קיים הנאשם קשר, במהלך חודש אוקטובר 2016 באמצעות אפקליקציית "זילו" עם אדם המכונה "אבו עבדאללה", אשר פרסם כי בכוונתו להתגייס לארגון ולהילחם בשורותיו.

הנאשם ואבו עבדאללה קבעו להיפגש בסוריה, להתגייס שם לארגון ולחבור לאבו חודייפה. תוכנית של השניים לא יצאה לפועל עקב ניתוק הקשר על ידי "אבו עבדאללה".

הנאשם לא זנח את תוכניותיו להצטרף לשורות הארגון ובאמצעות אפליקציית "זילו" יצר קשר עם פעיל נוסף שהזדהה כ'אבו רכאן' פעיל דאע"ש הלוחם בסיני.

גם ניסיונותיו להצטרף לכוחות בסיני לא צלחו, עקב ריבוי לוחמים בגיזרה.

בחודש ינואר 2017 או בסמוך לכך, פרסם הנאשם באפליקציית "טלגרם" באמצעות הטלפון הנייד, בקבוצה בשם "ח'ליפאת" עליה נמנים תומכי ופעילי דאע"ש ממוצא רוסי, כי בכוונתו להצטרף לשורות הארגון.

בעקבות הפרסום נוצר קשר בין הנאשם לבין פעיל דאע"ש המכונה "ע"א רחמאן". הנ"ל הנחה את הנאשם להגיע לטורקיה ולעדכן אותו עם הגיעו לשם על מנת שהוא יסייע לו לעבור לסוריה ויצייד אותו באישור שיאפשר גיוסו לארגון ("תזכיה").

בהמשך לקשר הנ"ל, רכש הנאשם במשרד נסיעות בדבוריה כרטיס טיסה לכיוון אחד, לטורקיה והצטייד בסכום של 1.000 דולר. הנאשם לא שיתף את מקורביו אודות כוונתו לצאת את הארץ.

בחקירתו הודה הנאשם כי אכן תכנן לצאת לטורקיה, בכדי להצטרף לכוחות דאע"ש בסוריה, אולם עשה זאת רק בכדי לממש את המצווה המוטלת על כל מוסלמי אמיתי לחיות תחת המדינה האיסלאמית ולהתחזק באמונתו.

ממשטרת ישראל נמסר: "למותר לציין כי חבירה והצטרפות של אזרחים ישראליים לארגונים שהוכרזו כהתאחדות בלתי מותרת, וקל וחומר לאירגוני מחבלים, מהווה איום ממשי לביטחון המדינה. קשרים מסוג זה עלולים להוביל לסיוע לארגוני טרור, בהיבטים שונים ובהם אף לביצוע פיגועים בישראל כנגד אזרחים ישראלים. שירותי הביטחון בישראל, ובכללם משטרת ישראל, ימשיכו לפעול בכל מקום, למיגור התארגנויות אלו ולשמירה על ביטחון אזרחי ישראל".

 

מאת: גיל בלודמן

צילום: דוברות המשטרה

 

ארגון דאע"ש בסוריה
החשוד ולנטין מזלבסקי מכפר שבלי

 

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: