מבזקים

נגיף הקורונה: כֶּתֶר יִתְּנוּ לְךָ

תוכן עניינים

בחודש ינואר 2020 חתם שר הבריאות דאז יעקב ליצמן על צו לפי פקודת בריאות העם שהוסיף את הקורונה לרשימת המחלות בעלות חשיבות בין לאומית שמחייבת הודעה מיידית. הממשלה הטילה בהדרגה מגבלות שונות לתקנות לשעת חירום והמגזר הציבורי עבר למתכונת חירום

רות קרייתי | ט' באדר א' תשפ"ב | יום חמישי 10 בפברואר 2022 | מערכת ישראל ניוז

בחודש דצמבר בשנת 2019 החל אט אט גל של שמועות להגיע אלינו אזרחי העולם בטפטופים על משהו נוראי ואיום שקורה לתושבי העיר וואהן בסין. תיעוד של סרטונים ותמונות מחרידות הוברחו מהמדינה האדומה יחד עם קריאות לעזרה וטענות על ממשלה אכזרית ששולטת בתושבים בכוח הזרוע ולא מאפשרת להם לצאת מהבתים. בחודש פברואר 2020 פרץ נגיף הקורונה את הגבולות והחל להתפשט במהירות בכל רחבי העולם.

בחודש מרץ דווח על מעל 150 מדינות, בעיקר באירופה בהם כמות הנדבקים והמתים עברה את זו שבסין. איטליה, ספרד, אירן וגם ארה"ב היו מוקדי ההדבקות העיקריות. מי חשב שוירוס קטן בלתי נראה לעין, שעל פי הדיווחים הופץ בכוונה תחילה, כניסוי שיצא משליטה דרך המזגנים בשוק הרטוב בוואהן, הולך לשנות לנו את החיים ב- 180 מעלות? וסיום המגיפה טרם נראה באופק. מאז ועד היום, עשרות מוטציות של נגיף הקורונה גרמו להתפרצויות חדשות של המחלה מחודש ספטמבר 2020 אל תוך שנת 2021  ועד כה טרם נאמרה המילה האחרונה. מדינות נצבעו בצבעי הרמזור ושדות תעופה נסגרו. הנגיף עבר מאדם לאדם בנתז נשימתי ואירסולים של טיפות רוק שריחפו באוויר.

השוק הרטוב ומרק עטלפים
את החדשות על מה שקורה בוואהן קיבלתי בזמן אמת מחבר שיצר איתי קשר טלפוני בוואצאפ, בעודו חוגג את חגיגות ראש השנה הסיני, בתאילנד. זה היה בחודש ינואר 2020. החבר צעק בקולי קולות: "תקשיבי, את לא מבינה מה הולך פה. אנשים חוגגים הלילה ברחובות ופחד גדול בליבם. משהו נורא קורה בסין ואף אחד לא יודע מה זה. רצים פה סרטונים על אנשים שהולכים כמו זומבים ברחובות ונופלים ברצפה ממסיבה לא מובנת. זה נראה כמו סרט הוליוודי מזעזע". ביקשתי שישלח לי את העדויות ואחרי יומיים הוא שוב התקשר "הצלחנו להבין מה קורה. מגיפה קשה פרצה בשוק הרטוב בוואהן בגלל אכילה של מרק עטלפים. אני שולח לך עדות תראי מה הם אוכלים". עם יד על הלב זה לא היה קל לצפות בתיעוד ולא אלאה אתכם בפרטים רק אומר כי מרגע זה ואיך השתנו חיינו לבלי היכר. כמו כן אציין כי עד לכתיבת שורות, לא יצא מחקר בשום מדינה המוכיח כי עטלפים גרמו למגיפת הקורונה.
העיר וואהן עם 11 מיליון תושבים הכריזה על עוצר כללי ברחובות וסגר בבתים. כוחות ההצלה יצאו לרחובות עם זרנוקי מים לחיטוי וטיהור רחובות ומשטחים.

בערים גדולות תועדו אנשים נופלים לרצפה ללא התראה מוקדמת ואלו שסירבו לעטות מסיכה ניצודו ברחובות על ידי המשטר והועלו תוך שימוש באלימות לרכבים אל גורלם הלא נודע. רופא שסיפר "את האמת" הושתק, עיתונאי שכתב על הסיבה למגיפה, נעלם. אנשים נסגרו בבתים, בניינים שלמים שהיה בם חשד לחולי קורונה נאטמו על יושביהם וצוותים בבתי החולים קרסו מעומס עבודה. התפשטות המגיפה עוררה בהלה גדולה בעולם ולוותה במשבר כלכלי חברתי וקריסת מערכות כללית של הבורסה. מחירי הנפט קרסו לרמות שלא נראו מעולם. אט אט העולם החל להיסגר בתוך עצמו. שליש מהאנושות, כ- 2.6 מיליארד אנשים נכנסו לסגר.

בזמן שאנשים מבודדים שרו במרפסות, הסתובבו רק חיות הבר ברחובות מחפשים אחרי מקורות מזון להשביע את רעבונן. מסיכות, אלכוג'ל וחומרי חיטוי הפכו לחברים הכי טובים שלנו ותפסו את מקומם של בני המשפחה עקב חשש להדבקה וכפייה של ריחוק חברתי. המראות שראינו בסין הגיעו גם לישראל. מאמצים ממוקדים לעצור את המגיפה נעשו בשיתוף עם המשטרה, הצבא והשב"כ שייכנו את הטלפונים בשיטת אכיפה שיטור והרתעה, ורדפו אחרי נשאים ומפירי בידוד. המשטרה עצרה חשודים תוך שימוש בכוח ובאלימות בכל מקום במרחב הפתוח. ברחובות, בפארקים, בחופי הים. קורונה החריפה את היחסים בין הקבוצות בישראל בהיבט הבריאותי והכלכלי. איך התמודדו הרבנים והמקובלים עם המגיפה? "כֶּתֶר יִתְּנוּ לְךָ ה' אֱלֹהֵינוּ' מַלְאָכִים הֲמוֹנֵי מַעְלָה. עִם עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל קְבוּצֵי מַטָּה יַחַד כֻּלָּם קְדֻשָּׁה לְךָ יְשַׁלֵּשׁו' כַּדָּבָר הָאָמוּר עַל יַד נְבִיאָךְ וְקָרָא זֶה אֶל זֶה וְאָמַר קָדוֹשׁ קָדוֹשׁ קָדוֹשׁ ה' צְבָאוֹת מְלֹא כָל הָאָרֶץ כְּבוֹדוֹ". בשופרות, חצוצרות ופטם הקטורת, כך התמודדו רבנים בכירים שהקיפו במסוק את גבולות המדינה למען הצלה ושמירה על עם ישראל ממגפות קשות בעת הזו, וגזרו שהמחלה לא תבוא בהם.

חיסונים ותרופות
במקום בו רופאים קונבנציונליים הרימו ידיים כביכול ולא היתה בידיהם תשובה או תרופת פלא שתעזור לחולים להבריא מהמחלה, או לפחות למנוע את ההדבקה, מטפלים ומרפאים אלטרנטיביים החלו להיכנס לתמונה ולהציע לאנשים ויטמינים. מנת הדגל העולמית היתה מורכבת מקוקטייל של ויטמין סי, ויטמין די ואבץ. ולא לשכוח להיחשף לשמש לפחות 10 דקות ביום. מדינות רבות בעולם, בתוכם גם ישראל החלו במירוץ מטורף למציאת חיסון ועצירת המגיפה.

חברת התרופות שפיתחה את החיסון הראשון, יחד עם יצרנית התרופות הגרמנית החלו כבר בחודש מרץ 2021 את השלב ראשון של ניסויים קליניים כדי לבחון את הטיפול האנטי-ויראלי החדש. מנכל פייזר אלברט בורלא התראיין אז לערוץ סי אן בי סי ואמר כי "אם הניסויים הקליניים יצליחו ומינהל המזון והתרופות האמריקאי ה-אף די איי יאשר את התרופה. היא תשווק בארה"ב עד סוף השנה. תושבי ישראל שביום בהיר אחד החלו להתמודד עם חיים לא מוכרים תחת ריחוק חברתי, סגרים, בידוד ובדיקות קורונה תלו תקווה גדולה בחיסונים שהגיעו ראשונים למדינה. אחרי החיסון הראשון הגיעו גם השני והשלישי ואיתם תעודות התחסנות, תעודות החלמה ותו ירוק שהפך אותנו לאנשים משוחררים ומאושרים שיצאו לחופשי. בחודש מרץ 2021 הודיע פרופסור רן בליצר ראש צוות מגן ישראל דאז, וראש מכון מחקר של כללית על וריאנט החדש שתוקף את העולם, הזן הבריטי. מדינת ישראל שזה עתה החלה להתחסן הצטרכה להרגיע את האזרחים שהחיסון מכסה גם את הזן הזה אך אחרי הזן בריטי הגיע הוריאנט ההודי ה-דלתא ואז החלו להגיע דיווחים סותרים של מתנגדי החיסונים.

פייק, או ניוז?
מי שהטביע את המושג פייק ניוז שפירושו חדשות כוזבות, או ברווז עיתונאי בעגה תקשורתית, היה נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ אשר למרבה הפלא גם הואשם על ידי התקשורת האמריקאית כמי שמפיץ אותן. פרופסור יורם לס כיכב ברשתות התקשורת וטען בלהט "אין מגיפה מדובר בדלקת ריאות שאפשר לטפל בה ולא להכניס את העולם לסחרור של סגרים שיגרמו לאנשים להיכנס לדיכאון". תעשיית הקונספירציה והספקולציה סביב נושא הקורונה החלה לפשוט בעולם. אנשים רבים מאמינים כי יד נעלמה זרקה את הקורונה לעולם בכוונה תחילה כדי לעשות ריסטרט, לשנות מסלול ולפנות את הדרך להחלת סדר עולמי חדש. ומה עומד לטענתם מאחורי סדר עולמי חדש? הרבה מאוד כסף ורצון לשעבד את נתיני העולם לעבדות. מאחורי הקלעים של בימת המריונטות עומדים 7 משפחות שמושכות בחוטים.

משפחות אלו מיוחסות ליהודים שחיים בגולה, מהאליטה העולמית שמכונסת תחת כת האילומינטי וכל זרועותיה וסניפיה העולמיים והם אלו שכיבו את השאלטר העולמי כדי להפוך את אזרחי העולם לעבדים. שלא תבינו לא נכון, כתבה הזו אינה מאששת, או מפריכה את בסיטואציה, אלא שולחת אצבע על מקום די כאוב שבו מאמינים מיליוני בני אדם בעולם. כאמור, הסדר העולמי החדש מוזכר בנשימה אחת יחד עם הפצת הנגיף, חיסונים-חיסולים, ערים חכמות, נורות לד מסוכנות ואנטנות G5 סלולאריות ש"ישרפו את האנשים בקרינה ממנה אין לאן לברוח", כדברי המאמינים.

שיתופי פעולה ומחקר עולמי
באין תשובה חד משמעית כיצד ואיך להתמודד עם מגפת הקורונה שפקדה את העולם, שנתה את שגרת חיינו ודרשה התמודדות  מול מחלה שהידע שלנו עליה עדיין מאוד מצומצם, החלו מדענים ורופאים לערוך מחקרים מקיפים. במחקר שיצא החודש, אוקטובר 2021 נכתב כי מחקרים בהיקפים מצומצמים יחסית, הראו שקיים קשר בין המגיפה לשינה, עייפות, חרדה ותסמינים דיכאוניים, אלה נמצאו הן בקרב אוכלוסייה שחלתה והחלימה מקורונה ובקרב אוכלוסייה שלא חלתה כלל. לצד ממצאים על ההשפעות השליליות של המגפה על בריאות ורווחת האוכלוסייה, ישנם גם עדויות רבות להשפעות חיוביות על שגרת החיים ובפרט על שגרת השינה. קיים חסר בנתונים מקיפים שמאפשרים לזהות את גורמי הסיכון וגורמי החוסן מבחינת ההשלכות של המגיפה על שינה, ולשם כך נעשה שיתוף פעולה בינלאומי באופן שמקיף את כלל התהליכים המלווים את ההסתגלות וההתמודדות של האנשים בתקופת הקורונה.

הסקר העולמי ICOSS (International covid sleep study) נערך על ידי צוות בינלאומי שכלל חוקרים ורופאים מ- 18 מדינות, במטרה להבין את השלכותיה ארוכות-הטווח של מחלת הקורונה על שינה, עייפות, רווחה ותפקוד רגשי וקוגניטיבי בישראל. את המחקר מובילה ד"ר מריה קורמן מהמחלקה לריפוי בעיסוק באוניברסיטת אריאל. ממצאי מחקרה האפידמיולוגי של הרופאה, שעומד להתפרסם בכתב העת: Journal of Sleep Research, מראים כי עקב שינויים בשגרת החיים במהלך הסגר, החשיפה לאור יום ירדה באופן דרמטי: 70% דיווחו על ירידה, 49% הפסידו יותר משעת אור יומית. אור יום הוא הגורם המרכזי בוויסות השינה, במצב הרוח ותפקוד יום-יומי.

המחקר מצא כי הפסדים גדולים יותר בחשיפה לאור יום נקשרו סטטיסטית לירידות באיכות השינה, איכות החיים ובפעילות פיזית, לעליה בזמן מסכים, ולתזמון מאוחר יותר של שנת לילה. משמעות הממצאים היא שחשיפה לאור יום היא גורם של חוסן, שעשוי להגביל את ההשפעות השליליות של המגפה ולמנוע הפרעות שינה. ממצאים אלה מתייחסים לאוכלוסייה שלא חלתה בקורונה.

לסיום נציין כי מערכת ישראל ניוז אינה מביעה עמדה אישית בנושא ואינה מוסרת המלצות כיצד להתנהג בזמן מגיפה. מערכת ישראל ניוז מסקרת את אשר קורה, ללא הטייה ולקיחת עמדה אישית. 

 

לאיזה תוכן תרצו לחזור:
הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים מיידים: